TIP: Promítněte nový film o drogách a dětech na ulici

10.2.2016 / JSNS

Jedním z nejsledovanějších filmů na jsns.cz jsou Děti ze stanice Leningradská, bezútěšný snímek zachycující zoufalou situaci dětských bezdomovců v Rusku. Nyní jsme na portál zařadili aktuálnější film Ruská pohádka s podobným tématem, podívejte se!

Audiovizuální lekce vede studenty k tomu, aby si uvědomili rizika užívání drog a zodpovědnost za své vlastní chování.

ruská pohádka

Podle odhadů žije v Rusku několik milionů dětí bez domova. Výjimkou není ani město Perm, kde v zimě klesá teplota na -36°C. Ve sklepích rozpadlých domů zde přežívá také skupina hlavních postav filmu, vedená devatenáctiletým Koljou. Na ulici žije už od svých sedmi let a nedávno se dozvěděl, že je HIV pozitivní. Stejně jako jeho kamarádky Irina s Ksushou se na ulici ocitl vinou nefunkční či neúplné rodiny. Náhradní rodinu tak všichni našli ve vzájemném přátelství a spolupráci při každodenním shánění peněz.

Ať už formou drobných krádeží či žebrání, které jde nejlépe malému Denisovi s umrznutými prsty na ruce. I přes otřesné životní podmínky ale hlavní protagonisté neztrácí naději, že se jejich život zlepší a mluví o něm dokonce jako o pohádce. Pohádky však mívají šťastný konec a v jejich případě by se musel stát zázrak, aby se jim život obrátil k lepšímu. Dostat se z bludného kruhu bezdomovectví, krádeží a užívání drog je totiž bez vnější pomoci více než obtížné.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.