Mezi učiteli vede film Zabíjení po česku

18.9.2016 / Příběhy bezpráví

Do Měsíce filmu na školách je aktuálně zapojeno přes 160 škol. Z nabídky letošních filmů si zatím nejvíce vybírají snímek Davida Vondráčka Zabíjení po česku (2010). 

 

O smrti nejméně nejméně 763 civilních osob, které se staly obětí divokého poválečného odsunu, pojednává snímek z roku 2010. Po skončení války byli československou armádou a národními gardami vyhnáni ze severočeského Žatce čeští Němci včetně starousedlíků a členů smíšených rodin. Hromadné popravy, mučení, drancování majetku a obdobné zločiny se děly nejen v okolí Žatce, ale i v dalších částech Československa.

Právě v pohraničí letos ze stran zapojených škol zaznamenáváme zvýšený zájem o téma letošního ročníku. Pro ty, co se ještě nezapojili, nabízíme krom filmu o odsunu němců i další snímky, týkající se osudů lidí, kteří opustili své domovy. Ať už jde o odsun, emigraci nebo nucené přesídlení.

Letošní filmovou nabídku naleznete zde.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.