Proběhlo úvodní setkání Z místa, kde žijeme 2019

6.3.2019 / Příběhy bezpráví

Ve čtvrtek proběhlo úvodní setkání nového ročníku Z místa, kde žijeme, tentokrát zaměřeného na 30. výročí sametové revoluce.

 

Týmy z pěti pražských škol si poslechly vyprávění přímého účastníka listopadových událostí, herce Jana Potměšila, konzultovaly svůj výběr pamětníků s historiky Janem Synkem a Marií Cholínskou a načerpaly inspiraci na workshopu tvůrčího psaní s Reném Nekudou a výtvarné dílně s Madlou Bažantovou.

Úkolem žáků a studentů nyní bude zvolit si pamětníka, jehož osudy budou zpracovávat, a rozhodnout se, zda jeho příběh představí formou krátkého videa nebo například výstavy. V průběhu práce budou konzultovat jak s historiky, tak s lektory, kteří jim poradí, jak svůj výstup správně uchopit. 

Výsledky práce jednotlivých týmů si společně představíme na závěrečném setkání projektu na konci května. Žáci samotní s nimi pak seznámí také své spolužáky, a nejzdařilejší příklady ukážeme také široké veřejnosti v rámci Kina Příběhů bezpráví 17. listopadu na Jungmannově náměstí v Praze.

Podívejte se také na fotogalerii ze setkání.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.