Začal 7. ročník Z místa, kde žijeme

14.2.2017 / Příběhy bezpráví

9.–10. února proběhlo úvodní setkání studentských týmů zapojených do letošního projektu Z místa, kde žijeme. Jejich úkolem bude v následujících třech měsících najít a zpracovat příběh pamětníka, který se v minulosti aktivně postavil komunistickému režimu.

Na programu setkání bylo seznámení se s metodou orální historie, úvod do projektového plánování a řada workshopů. Ty studentům ukázaly, jakým způsobem mohou s pamětnickým příběhem pracovat, např. jak natočit video, napsat reportáž, zpracovat příběh dramaticky nebo fotograficky a další. Týmy se také potkaly s historiky, kterým představily, jaký příběh budou zpracovávat, a společně konzultovali, jak v práci postupovat, na co se pamětníka ptát a kde hledat další materiály k tématu.

Teď mají týmy tři měsíce, aby všechno, co si naplánovaly, i opravdu udělaly. A na dalším setkání v květnu uvidíme, jak se své práce zhostily. Zatím se podívejte na fotogalerii ze setkání!

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.