Kampaň Umění odpadu

Ovládáte umění odpadu, nebo potřebujete inspiraci? Ke Dni Země 2020 jsme pro Vás připravili kampaň zaměřenou na předcházení vzniku odpadu. 

V rámci jarní environmentální kampaně jsme pro Vás a Vaše žáky či děti připravili projektové aktivity a výzvy. Zavření škol bylo impulsem kampaň připravit tak, aby bylo možné se projektům věnovat i v rámci distančního vzdělávání, tedy doma – individuálně nebo s rodinou.

S žáky či dětmi můžete otevřít téma předcházení vzniku odpadu za použití našich audiovizuálních materiálů. Zaměření projektů je nejen na třídění odpadu, ale zejména na redukci tvorby našeho odpadu. Žáci si budou moci doma pustit dokumentární filmy a poté si vyzkoušet projektové výzvy. Objevte spolu témata jako bezodpadový způsob života, minimalismus či principy udržitelnosti ve školním prostředí.

Termín kampaně - 20. - 24. dubna 2020

Kampaň probíhala v týdnu od 20. do 24. dubna, kdy byla možnost zapojit svou školu a třídu ke dni Země dne 22. dubna, ale tímto týdnem Umění odpadu nekončí. K dispozici na našem webu jsou filmy i projektové aktivity i nadále, můžete si proto vše naplánovat tak, aby to zapadalo do Vaší výuky, například již 5. června u příležitosti Světového dne životního prostředí.

A) Pusťte žákům dokumentární filmy o nakládání s odpady, minimalismu a udržitelnosti:

Mezi odpady

Kryštof Zvolánek / ČR / 2019 / 22 min. / 13+...
Rozbalit

Mezi odpady

Kryštof Zvolánek / ČR / 2019 / 22 min. / 13+   

„Žijeme v době plastové,“ podotýká hned na úvod jeden z protagonistů filmu Mezi odpady. Dokument na příkladu města Zlín ukazuje, co toto prohlášení v praxi vlastně znamená, a to zdaleka nejen pro tamní občany. Krátký reportážní film zachycuje situaci s obtížně recyklovatelnými odpady. Provádí jím zaměstnankyně místního magistrátu a pracovníci Technických služeb Zlín, které režisér zpovídá a zachycuje přímo při práci. Na lokálních souvislostech jihomoravské obce přibližuje technickou, ekonomickou a politickou stránku celého problému. K tomu se neodbytně přidávají otázky s celospolečenským přesahem, týkající se širší udržitelnosti soudobého konzumního stylu života.

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

Mý věci

Petri Luukkainen / Finsko / 2013 / 52 min. / 14+...
Rozbalit

Mý věci

Petri Luukkainen / Finsko / 2013 / 52 min. / 14+ / titulky

Hlavní hrdina filmu Mý věci Petri opouští svůj prázdný byt a běží zasněženými Helsinkami uprostřed noci do skladiště, kam si uložil všechny své osobní věci. Může si však vzít pouze jediný předmět a tak to bude po dobu celého jednoho roku – jeden den, jedna věc a zákaz nákupu čehokoli nového. K tomuto osobnímu experimentu se Petri rozhodl, když zjistil, že hromadění věcí ho nečiní šťastným. Co vše skutečně ke svému životu potřebujeme, abychom mohli bez obav chodit do práce nebo ven s přáteli? A bez čeho se skutečně můžeme obejít? Na tyto otázky se snaží odpovědět hlavní protagonista a režisér v jedné osobě ve svém autobiografickém filmovém deníku.

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

Udržitelný Palacký

Marek Janičík / ČR / 2019 / 27 min. / 13+...
Rozbalit

Udržitelný Palacký

Marek Janičík / ČR / 2019 / 27 min. / 13+  

Studenti Palackého univerzity v Olomouci se jednoho dne rozhodli vzít věci do svých rukou. Parta nadšenců z různých fakult založila iniciativu Udržitelný Palacký a na vlastní pěst rozjela projekty na třídění odpadu, komunitní zahradu, obchod s přebytečným zbožím nebo projekt na bezplatné dolévání kohoutkové vody v kavárnách. Dobrovolnickou organizaci brzy podpořila univerzita, a tak Udržitelný Palacký dnes organizuje osvětové kampaně, pořádá úklidové akce a vůbec se snaží inspirovat ostatní studenty i další české univerzity v cestě za udržitelností a odpovědností za prostředí, ve kterém žijeme. Inspirujte se sami novým filmem Udržitelný Palacký

PŘEHRÁT FILM

Zavřít

×

 

B) Nezůstaňte jen u projekce. Motivujte žáky plněním týdenní výzvy či plánováním projektu. Jednotlivé aktivity jsou tematicky odvozené z vybraných filmů:

Umění bezodpadu

Projekt / 7 dní / 13+ / Mezi odpady ...
Rozbalit

Umění bezodpadu

Projekt / 7 dní / 13+ / Mezi odpady 

Žáci:

  • cítí odpovědnost za své spotřebitelské chování a za prostředí, ve kterém žijí
  • si osvojí nové návyky, jak odpovědně předcházet vzniku odpadu, společně s dalšími členy rodiny
  • přemýšlejí o způsobu života šetrném k životnímu prostředí a znají hierarchii nakládání s odpady

Týdenní individuální výzvou je naučit se od základů, jak můžeme snížit svou produkci odpadu. Během sedmi dní budou žáci plnit úkoly, které se vztahují k principům životního stylu tzv. „zero waste“ neboli bezodpadového života. Plnění úkolů si zaznamenávají do tabulky v pracovním listě. Zároveň je výzva vytvořena tak, aby se mohla plnit v domácím prostředí a při zapojení celé rodiny.

 

VYZKOUŠEJTE PROJEKT

Zavřít

×

Umění minima

Projekt / 7 dní / 14+ / Mý věci...
Rozbalit

Umění minima

Projekt / 7 dní / 14+ / Mý věci  

Žáci:

  • cítí odpovědnost za své spotřebitelské chování a znají způsoby, jak smysluplně využít věci, které již nepotřebují
  • reflektují negativní dopady materiálové nadprodukce a digitálního znečištění na životní prostředí
  • si uvědomují, že vztahy s lidmi jsou důležitější než věci a technologie
  • chápou spojitost mezi hodnotami, způsoby dosahování osobního štěstí, konzumerismem a nadprodukcí věcí

Žáci si v průběhu týdenní výzvy vyzkouší žít podle zásad minimalismu. Každý den po sedm dní budou zmenšovat nejen svou materiální, ale i digitální stopu. Vše si průběžně zapisují do připravené tabulky a učí se poznávat hodnotu věcí kolem nás. Při plnění výzvy si žáci uvědomí negativní dopady materiálové nadprodukce a digitálního znečištění na životní prostředí a budou sledovat, jestli mají víc času na blízké a kamarády.

VYZKOUŠEJTE PROJEKT

Zavřít

×

Umění udržitelnosti

Projekt / 7-14 dní / 13+ / Udržitelný Palacký...
Rozbalit

Umění udržitelnosti

Projekt / 7-14 dní / 13+ / Udržitelný Palacký  

Žáci:

  • si uvědomují, že i oni mohou změnit školu a své okolí k lepšímu a reálně ovlivnit svět kolem sebe
  • se učí vnímat své okolí v nové perspektivě, stávají se sebevědomými a vnímavými občany
  • si osvojují jednotlivé fáze projektového plánování, organizování akcí, vedení projektu, praktickou realizaci nápadů

Žáci vymyslí udržitelný či environmentální projekt, který by vylepšil zázemí školy či jejího okolí. Vzniknout by měl ve spolupráci nejen mezi studenty, ale i s učiteli. Cílem projektu je zlepšení školní atmosféry a prostředí, ve kterém tráví většinu svého času. Během vymýšlení projektu si žáci uvědomí, že i oni mohou reálně ovlivnit svět kolem sebe, a stávají se vnímavými občany. Zároveň se učí novým dovednostem, jako je projektové plánování.

VYZKOUŠEJTE PROJEKT

Zavřít

×

 

C) Ušijte si s námi sáček na potraviny nebo se s žáky podívejte na jakýkoliv jiný film ze sekce životního prostředí.

Umění upcyklace

Fotonávody na sáčky na potraviny...
Rozbalit

Umění upcyklace

Fotonávody na sáčky na potraviny   

Připravili jsme pro Vás ve spolupráci s Kotmélií fotonávody, jak si ušít praktický sáček na ovoce či pečivo. 

Pro ty z Vás, kteří vládnou umění šicího stroje, je k dispozici fotonávod, jak si sáček ušít na stroji.

A pro ty, kteří preferují jednoduchost jehly a nitě, máme pro Vás fotonávod, jak si ušít pytlík v ruce

 

Můžete se s žáky také inspirovat naší minulou kampaní Nekup To (2018) o nadměrné spotřebě oblečení, potravin a elektroniky, nebo se s nimi podívat na jakýkoliv jiný film ze sekce životního prostředí.

Zavřít

×

Partneři kampaně

Zpětná vazba

 

Zašlete nám svůj názor

Budeme velmi rádi, pokud nám zašlete zpětnou vazbu a podělíte se s námi o zážitky a podněty.