Nový film o roce 1989 přístupný pro veřejnost online

1.12.2014 / Příběhy bezpráví

Podívejte se na nový dokumentární snímek Karla Strachoty 1989: Z deníku Ivany A., který popisuje poslední rok komunistického Československa pohledem středoškolačky. Film sklidil mimořádný úspěch u studentů, na veřejných projekcích i v zahraničí. Teď se na něj můžete podívat i vy na jsns.cz.

Snímek se mi líbí z několika důvodů. Poměry v komunistickém Československu jsou popsány z pohledu dospívajícího člověka. Vypravěčka je “obyčejná” holka se zdravým rozumem a citem. Nic víc není k odhalování absurdit a lží tehdejší moci třeba. Vyprávění popisuje poslední rok (doufejme) vlády komunistů v této zemi a obsahuje to, co je potřeba vědět k tomu, aby si člověk, který je nezažil, nepřál jejich návrat. Způsob vyprávění je věrohodný, poutavý, má humor i přesnost detailu,“ hodnotí film režisér Petr Nikolaev.

Film je syntézou svědectví skutečných deníkových záznamů a archivních materiálů tehdejších veřejných médií i soukromých pramenů. Originální filmová výpověď o době před 25 lety s výraznou hudební a výtvarnou složkou je určena zejména mladé generaci.

Film 1989: Z deníku Ivany A. je ode dneška po celý prosinec volně přístupný na našem webu jsns.cz.

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.