Nové semináře reagují na uprchlickou krizi

24.2.2016 / Vzdělávání vyučujících

Škola by měla reflektovat aktuální témata, která hýbou světem. Nicméně v době uprchlické krize může být o poznání složitější odpovídat na otázky žáků a studentů, být schopni argumentovat a přitom nepředkládat jednoduché odpovědi. Proto jsme se rozhodli uspořádat cyklus seminářů s názvem Mluvme o migraci.

Půjde o workshopy, které poskytnou vyučujícím inspiraci, jak je možné s tématem pracovat v hodině (s využitím dokumentárního filmu, ale i bez něj) a o setkání s osobnostmi, které mají k tématu co říci.

Celkem se uskuteční tři celodenní semináře rozdělené do třech bloků. Oproti klasickým seminářům se můžete zúčastnit i pouze části programu, vždy je však nutné se předem registrovat. Osvědčení o účasti na semináři obdrží pouze účastníci kompletního semináře (všech tří bloků).

Příprava celého cyklu seminářů se vyvíjí a hosté se proto mohou ještě změnit. O všem vás budeme průběžně informovat. Zároveň máte možnost jejich podobu ovlivnit - pokud máte nějaké podněty, nápady či tipy na to, co by se vám k tématu migrace mohlo pro výuku hodit (tip na hosta, konkrétní otázky na odborníky, problémy, se kterými se potkáváte) pište nám na katerina.saparova@jsns.cz.

Mluvme o migraci I
 

seminář již proběhl

29. LEDNA, LANGHANS - CENTRUM ČLOVĚKA V TÍSNI
10:00 - 12:00 - diskuse s hostem - příčiny konfliktů, integrace muslimů v Evropě (Zora Hesová)
13:00 - 15:00 - workshop Mluvme o migraci s žáky (Vlasta Vyčichlová) – sdílení zkušeností, projekce filmu a reflexe, praktická část bude věnována tomu, jak odpovídat na otázky žáků o islámu a migrační krizi
15:30 - 17:30 - diskuse s hostem - více o islámu (Daniel Křížek) a pohled muslima (Wesam Eleyan)

Zora Hesová - Islamoložka a arabistka, studovala ve Francii a Německu. Nyní pracuje v Asociaci pro mezinárodní otázky, vede transformační projekty v Egyptě a zabývá se islámskou intelektuální historií.
Asociace pro mezinárodní otázky
Blog na Aktuálně.cz

Daniel Křížek - Zabývá se současným islámem, kulturou a dějinami Blízkého východu s důrazem na vývoj po roce 2010. Působí na Katedře blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Co vás zajímá: Hysterie kolem islámu (Český Rozhlas Plzeň)
Rada NATO jedná o boji s terorismem (Studio ČT24)

Wesam Eleyan - Vystudoval Mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, vyučuje arabský jazyk. Má zkušenosti s prací s migranty z muslimských zemí a jejich integrací do společnosti. Sám je původem Palestinec z Gazy, v ČR žije již asi 16 let.
 

Mluvme o migraci II

seminář již proběhl

18. ÚNORA, LANGHANS - CENTRUM ČLOVĚKA V TÍSNI
10:00 - 12:00 - diskuse s hostem - historie uprchlíků v ČR (Jan Urban) a zkušenosti z Turecka (Tereza Engelová)
13:00 - 15:15 - workshop Mluvme o migraci s žáky (Vlasta Vyčichlová) – projekce filmu a reflexe, praktická část se zaměří na práci s médii a s mediálním sdělením
15:45 - 17:30 - diskuse s hostem - odkud uprchlíci přicházení a pomoc přímo na místě (Jan Mrkvička)

Tereza Engelová - Novinářka, která žila rok v tureckém městě Gaziantep nedaleko syrských hranic. Dříve také na ženské univerzitě v Ráwalpindí vedla kurzy žurnalistiky a dokumentárního filmu.
Blog na Aktuálně.cz
Islámský stát není pro Turky zásadní problém (DVTV)

Jan Urban - Bývalý disident, novinář, historik, pedagog na New York University v Praze, někdejší zpravodaj z války v Bosně a Hercegovině, člen Mezinárodní nezávislé komise pro Kosovo.
Blog na Aktuálně.cz
Uprchlíci jdou za snem, zadrátovat hranice nejde (DVTV)

Jan Mrkvička - Ředitel Humanitární a rozvojové sekce společnosti Člověk v tísni. Dlouhodobě působil na misích v Afghánistánu a na Srí Lance. Při své práci navštívil desítky zemí v Asii, Africe i Latinské Americe.
Syřany sužují boje, hlad a zima. Člověk v tísni poskytne uprchlíkům přímo v Sýrii jídlo, přikrývky a oblečení (ČVT)
 

Mluvme o migraci III

seminář již proběhl

15. BŘEZNA, KINO 35, FRANCOUZSKÝ INSTITUT
10:00 - 12:00 - workshop Mluvme o migraci s žáky (Vlasta Vyčichlová) - třetí část shrne problematiku tématu migrace ve škole, zaměří se na téma xenofobie, práce s vlastním strachem a neznalostí a na konkrétní situace, ke kterým může ve školách s žáky, ale i s rodiči a kolegy dojít
Kapacita workshopu je 35 lidí - workshop je již obsazen.

12:30 - 12:55 - registrace
13:00 - 14:00 - projekce filmu The Crossing / Norsko / 55 min / 2015 nebo Můj džihád / Belgie / 52 min / 2015
14:30 - 16:30 - panelová debata Česká republika a migrace reflektuje otázky vládní i nevládní politiky, možnosti přístupu k migraci v ČR a v zahraničí, téma bezpečnosti a roli médií. Moderuje: Veronika Sedláčková
Kapacita projekce a debaty je 150 lidí - svou účast prosím potvrďte, nejpozději do 8. 3., e-mailem na adresu jan.kara@jsns.cz. Díky!

16:45 - 17:45 - neformální setkání a sklenka vína v Langhans - Centru Člověka v tísni, které se během Jednoho světa mění ve festivalové centrum

panelisté:
Zástupce současné politiky vlády ČR
- v jednání

Karel Randák - dlouholetý člen zpravodajských služeb, v letech 2004 – 2007 ředitel české zahraniční rozvědky (ÚZSI).
Karel Randák v médiích

Šimon Pánek - zakladatel a ředitel organizace Člověk v tísni.
Člověk v tísni k problematice uprchlíků a migrace (ČVT)
Víc patosu by pomohlo - Rozhovor v časopise Forbes (ČVT)

Martin Rozumek - ředitel Organizace pro pomoc uprchlíků
Know-how ministerstva vnitra? Chovat se tak, aby žádný uprchlík už do Česka nepřišel (DVTV)
Česká detenční zařízení jsou ponižující a nelidská (iDnes)
 

Jan Jirák - působí na katedře mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky UK FSV a v Centru pro mediální studia.
Prof. Jan Jirák o tom, jak vědecky analyzovat média (CRo)
Stále se tu vrací pocit ohrožení (Novinyk.cz)

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.