Představujeme nový animovaný seriál V digitálním světě

27.4.2020 / Mediální vzdělávání

Spolu s Nadací O2 představujeme nový mediálně – vzdělávací animovaný seriál, který seznamuje děti s pravidly bezpečného chování v digitálním světě. Reagujeme tak na dlouhodobý nedostatek výukových materiálů v oblasti mediální výchovy na prvním stupni základních škol. 

Původem francouzský animovaný seriál je určen pro 6-12leté diváky. Přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu. 

„Značná část dětí tráví na internetu nezřídka i několik hodin denně. První kroky ve virtuálním prostředí by měly jít ruku v ruce se začátky vzdělávání v této oblasti.“

„Z průzkumů vztahu dětí k moderním technologiím a médiím vyplývá, že značná část dětí tráví na internetu nezřídka i několik hodin denně. Často už ve velmi raném věku. Podle průzkumu EU Kids Online tráví české děti ve věku 9-11 let na internetu v průměru 114 minut denně. S rostoucím věkem se tato doba prodlužuje. První kroky ve virtuálním prostředí by měly jít ruku v ruce se začátky vzdělávání v této oblasti. Publikováním série V digitálním světě naplňujeme dlouho trvající potřebu doposud chybějících materiálů pro učitele, využitelných při rozvíjení mediální gramotnosti už na prvním stupni základních škol,“ uvádí Karel Strachota, ředitel Jednoho světa na školách.  

V českém znění propůjčily postavičkám své hlasy herečky Dana Syslová (babička), Kateřina Winterová (vypravěčka), Klára Issová (maminka) a Veronika Valíčková (dívka Mína), známá z pořadu ČT:D Terčin zvířecí svět. Mužské hlasy nadabovali herci Igor Orozovič (kostička Ping), Jan Meduna ml. (kostička Pong), moderátor pořadu Wifina České televize Matěj Havelka (kluk Filip) a Svatopluk Schuller (surfař). Role Kocoura se ujal Jan Cina

Prvních deset dílů (Digitální svět, Vyhledávače, Jak mluvit na internetu, Cookies, Pravda nebo ne?, Sociální sítě, Online hry, Rodičovská kontrola, Lajky a Tvořit na internetu) je dostupných na našem portálu, který je po dobu uzavření škol během mimořádné situace související s šířením epidemie COVID-19 otevřen nejen registrovaným uživatelům (převážně učitelům), ale komukoliv, kdo má zájem využívat lekce Jednoho světa na školách. Vyučující a rodiče zde najdou ke každé epizodě i výukové materiály, informační texty a tipy na společné aktivity s dětmi, které upevní a prohloubí znalosti získané při sledování seriálu. 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.