Jaké je tvoje největší přání?

29.1.2015 / Příběhy bezpráví

Takovou otázku pokládá dokumentaristka Olga Špátová ve věznicích, školách, na demonstracích, ve městě i na venkově po celé České republice. Diskutujte i vy se svými žáky o jejich životních hodnotách. Máme pro vás novou AV lekci Největší přání.

Životní hodnoty současníků jsou ve filmu Největší přání porovnávány s hodnotami předlistopadových generací, které jsou tu přítomny v záběrech ze stejnojmenných dokumentů režisérčina otce, klasika českého dokumentu Jana Špáty z let 1964 a 1989.

Po zdraví, štěstí, přátelství nebo lásce touží všichni lidé stejně, jenže každý si je představuje trochu jinak,“ říká Jan Sokol, filozof, překladatel filozofických textů a vysokoškolský pedagog, který vypracovával odpovědi na nejčastější otázky, které film vyvolává.

AV lekci Největší přání můžete zařadit do výuky základů společenských věd nebo dějepisu. Film i zpracované aktivity do výuky jsou určeny pro žáky starší 15 let.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.