Bojovníci ze severu míří do regionů

12.3.2015 / Festival Jeden svět - projekce pro školy

Festivalová kategorie Jeden svět pro studenty má již svého filmového vítěze. Studentská porota vybrala snímek, který ji letos nejvíc zaujal a který by promítla svým spolužákům. Jedná se o film Bojovníci ze severu o mladých islámských radikálech, který již od příštího týdne budou moci zhlédnout také žáci v regionech, kam se festival z Prahy přesouvá. 

„Film dává studentům možnost zamyslet se nad otázkami začleňování do společnosti a neochoty přijmout odlišnost v náboženství či kultuře“ zdůvodnila své rozhodnutí porota, proč vybrala právě snímek dánského režiséra Søren Steen Jespersena.

Film vypráví o mladých lidech z Evropy, kteří se v posledních letech přidávají k radikálním islamistickým skupinám a kteří nejsou v každodenním shonu  k rozeznání od běžných obyvatel. Žijí své životy  jako každý druhý, přesto jednou vezmou do ruky zbraň a jdou zabíjet. Jaké jsou jejich motivy? Jak jejich cesty končí? A jak se s osudem svých zmanipulovaných dětí vyrovnávají jejich rodiče?

Ve studentské porotě letos opět zasedli studenti, kteří jsou aktivní v našich projektech: Karolína Blažková z Gymnázia v Českém Brodě, Jan Novotný z Gymnázia Františka Palackého v Neratovicích, Rebeka van Overloop z Gymnázia Český Krumlov a Nikola Voráčová z Gymnázia Dašická v Pardubicích.

Podívejte se na ukázku z filmu a rovněž na ostatní snímky z kategorie Jeden svět pro studenty.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.