Jeden svět pro studentky a studenty

Jeden svět pro studentky a studenty je určen pro starší žáky základních škol a studenty středních škol. Zahraniční filmy jsou opatřeny českými titulky. Po každé projekci následuje moderovaná beseda s hostem. U každého snímku je uveden doporučený věk diváků.

U každého filmu jsou uvedena průřezová témata, pro která lze daný snímek použít.

 


Děti online / Kateřina Hager / Česká republika / 2017 / 52 min. / 13+

Téma filmu: nová média, média a mladí lidé

Průřezová témata: mediální výchova, osobnostní a sociální výchova


Zachymu je teprve dvanáct, jeho YouTube kanál má přes sto dvacet tisíc odběratelů a nespecifikovaný počet „haterů“. Jeho máma to akceptuje, a dokonce s ním občas vystupuje, zato Lukášův (Zachyho) otec by byl raději, kdyby po něm syn zdědil lásku k přírodě. Táta třináctiletého Oskara zase nesnáší, když přijde večer z práce a nepozná, zda je syn doma, nebo ne. Oskar je totiž zavřený v pokoji a hraje počítačové hry. Starosti má i maminka Nikoly. Ta v patnácti naletěla klukovi, který zneužil na sociálních sítích více než padesát dívek. Dokument na portrétech tří mladých protagonistů ukazuje, jaké je dospívání dětí v době, kdy většinu času tráví online.

  Ukázka na Youtube


Kdo mě teď bude mít rád? / Tomer & Barak Heymann / Izrael / 2016 / 54 min. / 15+

Téma filmu: HIV/AIDS, rodina

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova


Saar je ze sedmi dětí, s rodinou se ovšem vidí zřídka. Někteří sourozenci mu zazlívají, že odešel z Izraele do Londýna, jiní mají problém s jeho sexuální orientací, anebo se bojí, že by se od něj jejich děti mohly nakazit virem HIV. Saar po téměř dvaceti letech v cizině zvažuje návrat. Ten by ale znamenal postavit se znovu důvodům, kvůli kterým utekl. Režisérům filmu se podařilo získat důvěru protagonisty i jeho rodinných příslušníků a proniknout do jejich intimních konverzací o důvěře, strachu a letitých křivdách. Podaří se Saarovi překonat jeho obavy a vrátit se zpět do rodného Izraele?

  Ukázka na Youtube


Kdy už ten vítr ustane / Aniela Astrid Gabryel / Polsko / 2016 / 62 min. / 16+

Téma filmu: nedemokratické režimy, válečný konflikt, původní kultury

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova


Tataři žijící na Krymském poloostrově si v průběhu dějin vytrpěli mnohé. Stalinovy čistky a násilné deportace je odsud vypudily na téměř padesát let. Po svém návratu v roce 1988 si ale klid dlouho neužili. Kvůli ruské anexi Krymu v roce 2014 opět čelí represím a zvažují, zda za těchto podmínek své domovy raději neopustí. Dokument zachycuje detaily každodenního života několika tatarských domácností, do kterého patří i takové naschvály, jako je třeba odstřihnutí televizního vysílání. Časté skypové hovory mezi těmi, kdo zůstali, a těmi, kdo odešli, pak dokreslují pohled na minulost i současnost obyvatel Krymu.

  Ukázka na Youtube


Kyberdžihád / Hans Busstra / Nizozemsko / 2016 / 48 min. / 15+

Téma filmu: nová média, propaganda, krizové oblasti, extremismus, náboženství

Průřezová témata: mediální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova


Islámský stát a další teroristické skupiny se ve svém boji neomezují pouze na využívání tradičních zbraní. Stále propojenější svět nabízí extremistům k šíření strachu a nenávisti nové možnosti. Sociální sítě a internetová média plní džihádisté svými propracovanými příspěvky ve stále větším množství a tisíce mladých lidí po celém světě jejich propagandě podléhá. Publicisticky laděný snímek odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a pokládá znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát.

  Ukázka na Youtube


Zemřít pro design / Sue Williams / USA / 2015 / 57 min. / 14+

Téma filmu: environmentální chování, chudoba

Průřezová témata: : environmentální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova


Současná společnost je stále více závislá na elektronice. Ročně se prodají miliony nových modelů smartphonů, tabletů a notebooků, přitom jejich výroba je silně toxická. Dělníci jsou kvůli agresivní chemii neustále ohroženi, umírají na nové druhy rakoviny a často se jim rodí postižené děti. Navzdory tomu se výrobci snaží tyto informace zatajit, maří soudní procesy a místo hledání řešení se zabývají praktikami, nutícími zákazníky kupovat další výrobky. To způsobuje velký nárůst elektronického odpadu, který nelze bezpečně zlikvidovat. Investigativní snímek rozkrývá problém globálních rozměrů, který může mít fatální následky, jak pro životní prostředí, tak zdraví nás všech. 

  Ukázka na Youtube