Jeden svět pro studentky a studenty

Jeden svět pro studentky a studenty je určen pro starší žáky základních škol a studenty středních škol. Zahraniční filmy jsou opatřeny českými titulky. Po každé projekci následuje moderovaná beseda s hostem. U každého snímku je uveden doporučený věk diváků.

U každého filmu jsou uvedena průřezová témata, pro která lze daný snímek použít.

Aktivistka

Petteri Saario / Finsko / 2017 / 57 min. / 14+ Téma...
Rozbalit

Aktivistka

Petteri Saario / Finsko / 2017 / 57 min. / 14+

Téma filmu: aktivní občanství, ochrana přírody, krajina

Průřezová témata: environmentální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova

Riikka žije v malém městě na severu Finska, jehož okolní příroda, začleněná do sítě chráněných lokalit, měla navždy zůstat nedotčená. Poté, co jedna z největších mezinárodních těžařských společností projeví zájem o těžbu kovů v těsné blízkosti jejího rodiště, se mladá studentka rozhodne jednat. Stává se dokonce nejmladší městskou zastupitelkou ve Finsku a snaží se změnit postoj nejen svého otce, ale také některých členů městského zastupitelstva, kteří v nabídce spatřují příležitost pro místní rozvoj. Riikka marně vysvětluje, že dělat ústupky průmyslové těžbě naopak pro region představuje hrozbu a že pro další generace pak už nezbude z volné přírody vůbec nic.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Neslyšící syn

Alex de Ronde / Nizozemsko, USA / 72 min. / 14+ Téma...
Rozbalit

Neslyšící syn

Alex de Ronde / Nizozemsko, USA / 72 min. / 14+

Téma filmu: život s postižením, rodina

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova

V intimním rodinném portrétu sledujeme dětství a dospívání Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím. Ačkoliv se narodil do slyšící rodiny, všichni jeho blízcí se naučili znakovat a jeho absenci sluchu společně proměnili ve výsadu. Tím, že se všichni členové rodiny přizpůsobili a přijali jiný typ vzájemné komunikace jako přirozenou součást života, umožnili Tobiasovi plně rozvinout jeho identitu Neslyšícího. Dokument natáčený jeho otcem pozoruje dospělého Tobiase, ze kterého vyrostl sebevědomý mladý muž, který studuje na univerzitě, pracuje jako učitel znakového jazyka a plánuje, že jednou bude mít s přítelkyní dítě.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Rádio Kobání

Reber Dosky / Nizozemsko / 2016 / 68 min. / 16+ Téma...
Rozbalit

Rádio Kobání

Reber Dosky / Nizozemsko / 2016 / 68 min. / 16+

Téma filmu: : krizové oblasti, válečný konflikt, média

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova

Mladá kurdská reportérka Dilovan založila rádiovou stanici v sutinách svého rodného syrského města Kobani. To se po dlouhých bojích nakonec ubránilo ofenzivě Islámského státu. Rádio Kobání se stalo nejen zdrojem informací, ale i energie a pocitu stability v obdobích války i klidu. Vysílá rozhovory s místními uprchlíky, vojáky i novináři, kteří často přicházejí rovnou z míst střetů s Islámským státem. Dilovan však není pouhou reportérkou, je především dívkou, která na pozadí válečného konfliktu prožívá své lásky a přátelství. Film, jenž se nevyhýbá ani explicitním záběrům na oběti násilí, se stává průvodcem po syrském městě, kam se pomalu vrací život.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Mír s vámi

Juraj Mravec / Slovensko / 2016 / 67 min. / 16+ Téma...
Rozbalit

Mír s vámi

Juraj Mravec / Slovensko / 2016 / 67 min. / 16+

Téma filmu: krizové oblasti, válečný konflikt, nedemokratické režimy

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova

Slovenský fotograf Juraj Mravec měl původně v plánu procestovat území celého bývalého Sovětského svazu a zdokumentovat každodenní život někdejších bratrských národů. Konflikt na východě Ukrajiny jej však přiměl soustředit se právě na tuto oblast, kterou se separatisté za podpory Ruska snaží odtrhnout od Ukrajiny. Fotograf navštěvuje obyčejné lidi přežívající ve válečné zóně, ale i vojáky či veterány, a naslouchá vyprávění o útrapách, které prožili. Ztrácí iluze o bratrství národů a vidí jen mocenské hry, které neberou ohled na lidi, v jejichž zájmu je válka údajně vedena. Působivost snímku umocňuje kombinace černobílých fotografií s filmovými záběry.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Nic se neodpouští

Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgie, Francie,...
Rozbalit

Nic se neodpouští

Vincent Coen, Guillaume Vandenberghe / Belgie, Francie, Maroko / 2017 / 61 min. / 17+

Téma filmu: média, svoboda slova, extremismus

Průřezová témata: mediální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, multikulturní výchova

Zineb El Rhazoui, marocká aktivistka a novinářka, se netají svými kritickými názory na islám a náboženství obecně. Za svobodou vyjadřování odešla do Francie, kde se stala sloupkařkou satirického časopisu Charlie Hebdo. Snímek sleduje pět let jejího života v období 2011 až 2016. Jeden z klíčových momentů je útok na redakci Charlie Hebdo v roce 2015, při kterém jsou zavražděni její kolegové. V následujících měsících se učí žít pod neustálou policejní ochranou. V této situaci se připravuje i na narození svého dítěte. Navzdory ztrátě iluze o bezpečí uprostřed západní společnosti neslevuje Zineb ze svého odhodlání bojovat proti fanatismu.

  Ukázka na Youtube

Zavřít

×