Ozvěny Jednoho světa 2024

26. ročník festivalu Jeden svět je úspěšně za námi a s tisíci žáky a studenty se uvidíme v kinech zase za rok. Rozhodli jsme se ale už nyní zpřístupnit na našem portálu dva snímky z letošní nabídky určené pro školní publikum. Je to skvělá příležitost právě pro vás, kterým se nepodařilo dorazit na letošní školní projekce nebo jste na nich viděli jiný snímek. 

Oba vybrané filmy se dotýkají tématu stále trvajícího konfliktu na Ukrajině. Ruská agrese bohužel nekončí a vy se skrze skutečné příběhy mladých lidí můžete podívat, jak těžké je dospívat uprostřed války. 

Přečtěte si reakce žáků a studentů, kteří film po zhlédnutí v kinech takto zhodnotili:

„Zanechal ve mě jedno velké uvědomění, jak dobře se v ČR máme a že naše problémy jsou oproti tomu, co se děje na Ukrajině, malicherné.“ 

"Moc hezky natočený film s důležitou myšlenkou. I když o válce na Ukrajině slýcháváme skoro každý den ve zprávách, tak se snadno zapomíná, jak je to závažné." 

"Podle mě je to velmi poučný a inspirativní film. Do kina jsem šla s pocitem, že pořádně nevím co s životem, kam jít dál a jak se rozvíjet, ale z kina jsem pak odcházela s hlavou plnou myšlenek, které se týkaly toho, jak bych mohla v současné situaci pomoci potřebným lidem. Nápadů mám spoustu a doufám, že se mi některé podaří zrealizovat." 

"Výborný film o dětech, které se i přes složitou a nadále zhoršující situaci nevzdali svých snů."

"Bylo výborné vidět autentický film, který ukazuje problémy společnosti. Díky filmu jsme si připomněli situaci, na kterou většina z nás začíná zapomínat."

Daleko od rodiny

Simon Lereng Wilmont & Alisa Kovalenko | Dánsko, Norsko | 2023

Daleko od rodiny

Simon Lereng Wilmont & Alisa Kovalenko | Dánsko, Norsko | 2023


Nastě je třináct let a ze všeho nejvíc miluje gymnastiku. Tvrdě dře a tréninku věnuje i čtyři hodiny denně, pět dní v týdnu. Všechno se ale v jednom momentě změní. Nastino kyjevské družstvo se zrovna chystá na ukrajinské mistrovství, když vtom dívčinu zemi napadnou ruská vojska a vypukne válka. Rodina se ji kvůli bezpečí rozhodne poslat s babičkou do Německa. Jak se doba jejího nuceného odloučení od rodičů a kamarádek v cizí zemi protahuje, Nasťa propadá čím dál většímu smutku. Jediné, co ji dokáže povzbudit, je gymnastika. „Když trénuju, je to, jako bych se ocitla v jiném světě,“ líčí Nasťa, která si teprve v této složité životní situaci uvědomuje, co je pro ni skutečně důležité.  

Pokud budete chtít, můžete s žáky udělat doporučenou krátkou aktivitu před filmem:  

Na začátku se žáků ptáme:

  • Co vám pomáhá, když vás něco tíží?
  • Když je vám například smutno, máte vztek nebo se cítíte být osamělí?
  • Máte nějakou činnost, osobu nebo třeba místo, které vám dokáže zlepšit náladu?

Žáci mohou uvádět různé sporty, kamarády, záliby atp. Odpovědi zapisujeme na tabuli. Dále sdělíme žákům, že film, na který se podíváme, je o dívce, která miluje gymnastiku. Sport jí pomáhá překonat těžkou životní situaci a “vyčistit si hlavu”.  

*Pozn. Doporučujeme upozornit žáky, že film se v dotýká tématu války na Ukrajině. Je vhodné tuto skutečnost dopředu připomenout, jelikož téma může být pro některé žáky citlivé a nepříjemné. 

Přehrát film (22 min.)


Doporučujeme po filmu udělat reflexi emocí. 

využít můžete například metodu Jednoho slova nebo I.N.S.E.R.T. Tyto a další metody naleznete na stránce: Jak na reflexi emocí po filmové projekci.

A následovat můžete společnou diskuzí nad tématy, která jste ve filmu zhlédli. V případě, že by žáci měli doplňující otázky, můžete využít náš Informační text:  Otázky a odpovědi 

Podívejte se na další materiály k tématu války na Ukrajině

Zavřít

Nevyhasneme

Alisa Kovalenko | Francie, Polsko, Ukrajina | 2023 

Nevyhasneme

Alisa Kovalenko | Francie, Polsko, Ukrajina | 2023 


Ve vesnici na Donbasu se odehrává příběh pětice teenagerů, kteří stojí před životní volbou výběru dalšího vzdělání. Sní o odchodu z válečné zóny a poznávání světa, jemuž nevládnou svištící střely. 

Fotografka, inženýr, policista či herec. To jsou všechno povolání, která si dospívající z regionu pustošeného válkou představují. Všichni chtějí pryč – do Kyjeva či Lvova, do světa, kde místo aut s vojáky vídají vizionářské projekty Elona Muska. Hrdinové a hrdinky filmu dostanou nečekanou nabídku od ukrajinského cestovatele a vydají se na svoji životní pouť do Himálaje, zatímco na Ukrajině probíhá ruská invaze. Příběh o naději, síle a chuti žít je zároveň svědectvím toho, jak krutě válka postihuje plány a život mladé ukrajinské generace. 

Pokud budete chtít, můžete s žáky udělat doporučenou krátkou aktivitu před filmem:  

Na úvod společně lokalizujeme Ukrajinu, region Donbas a vyjmenujeme sousední státy. Pokud to technika dovoluje, promítneme mapu dostupnou na PRACOVNÍ LISTU

Navážeme diskusí a ptáme se žáků:   

  • Co se vám vybaví pod slovem Donbas? Kde byste toto místo hledali na mapě?   

  • Jaké jste zaznamenali zprávy o této oblasti v médiích?   

  • Víte, jaké si v souvislosti s Donbasem připomínáme letos výročí? 

Na závěr žákům sdělíme, že film, na který se podíváme, se odehrává právě ve východní části Ukrajiny (oblast Donbasu) krátce před invazí Rusů roku 2022. 

*Pozn. Doporučujeme upozornit žáky, že film se v dotýká tématu války na Ukrajině. Je vhodné tuto skutečnost dopředu připomenout, jelikož téma může být pro některé žáky citlivé a nepříjemné. 

Přehrát film (52 min.)


Doporučujeme po filmu udělat reflexi emocí. 

Například metodou Jednoho slova nebo I.N.S.E.R.T. Vybrané a další metody naleznete na stránce: Jak na reflexi emocí po filmové projekci.

Další doporučená aktivita po zhlédnutí tohoto filmu je PSANÍ VZKAZŮ PROTAGONISTŮM

A následovat můžete společnou diskuzí nad tématy, která jste ve filmu zhlédli. V případě, že by žáci měli doplňující otázky, můžete využít náš Informační text: Otázky a odpovědi 

Podívejte se na další materiály k tématu války na Ukrajině

Zavřít
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.