Studentská porota Jednoho světa

 

Každý rok vybíráme tři aktivní středoškoláky a středoškolačky, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

 

V roce 2023 vybrala porota jako nejlepší snímek Dívčí gang.   

 

Susanne Regina Meures | Švýcarsko | 2022 | 54 min. | 14+

Téma filmu: Svět influencerů, sociální sítě a internet, reklama a marketing

Leonie je influencerka a na sociálních sítích ji sleduje už přes milion a půl lidí. Ve svých teenagerovských letech tráví většinu času, kdy není ve škole, prací na kampaních pro globální značky, které ji za to zahrnují svými produkty a platí nemalé sumy. Ale všechno má svou cenu.   

 

Třináctiletá Melanie po ničem netouží víc než setkat se se svým idolem z Instagramu – s o rok starší influencerkou Leonie. Sama žije osamělý život daleko od Berlína a veškerý čas, kdy nespí, tráví prací na fanouškovské stránce věnované právě svému vzoru. Netuší, co všechno musela populární teenagerka své kariéře obětovat a jak obrovský tlak na ni sociální sítě vytvářejí. Veškerý management spojený s jejími kampaněmi vykonávají sami rodiče v domnění, že jí plní sen. Podle svých slov chtějí pro svou dceru lepší budoucnost, než měli oni sami. Zdánlivě pohádkový život dobře fungující rodinné firmy narušují výpady hejtrů, podle nichž jsou Leoniina vyretušovaná videa plytká a její rodiče se chovají jako vykořisťovatelé. 

 

Ukázka na Youtube

Ve studentské porotě 2024 zasednou:

Ludmila Kozlová

Ludmila (17 let) studuje Česko-anglické gymnázium v Českých Budějovicích. V Prachaticích, odkud pochází, založila s spolužáky nezávislý Ekotým, ve kterém spolu s mladšími spolužáky a spolužačkami řešili místní environmentální problémy. Aktivně a dlouhodobě se věnuje problematice životního prostředí především z úhlu výchovy k udržitelnosti, jejíž vizi naplňuje tvorbou výukových materiálů. Díky těmto aktivitám se loni dostala do finále Ceny Gratias Tibi, která oceňuje mladé aktivní lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a je laureátkou Ceny Josefa Vavrouška v kategorií Ekozásek roku.

Jan Křivan

Jan (18) studuje poslední ročník Gymnázia Václava Hlavatého v Lounech a letos ho čeká maturita. Na své škole je aktivní, například společně se spolužáky loni před Vánoci založil a zorganizoval filmový festival Connect fest, který se tematicky zaměřuje na sociální média, bezpečnost v kyberprostoru nebo využití umělé inteligence a práci s ní. Po gymnáziu by se chtěl dostat na fakultu architektury ČVUT v Praze. Rád poslouchá hudbu, sportuje a do Prahy se těší především na seznámení s novými lidmi, aby si rozšířil své obzory. 

Karolína Kubíčková

Karolína (18) pochází ze střední Moravy a aktuálně studuje čtvrtý ročník na gymnáziu Boskovice. V roce 2023 se zúčastnila projektu Příběhy bezpráví – Z místa, kde žijeme. V projektu se svým týmem zpracovala příběh řeholní sestry, jež byla perzekuována komunistickým režimem a spojila je s příběhem ruského kněze, který aktivně podporuje ukrajinské válečné uprchlíky. Ráda čte, navštěvuje muzea a divadla, a také se aktivně zajímá o historii – především o období středověku a regionální historii. Blízko má i k ostatním společenským vědám, zejména k filozofii a politologii.