Jeden svět v Praze

Mezinárodní filmový festival Jeden svět cílí především na dospělé příznivce dokumentárních filmů o lidských právech. Na své si ale přijdou i mladší diváci – žáci a žákyně základních a středních škol. Pro ty každý rok připravujeme speciální dopolední projekce. Filmy vybíráme s ohledem na věk diváků. Mladší z nich se mohou těšit na kratší snímky z kategorie Jeden svět dětem, starším žákům a studentům středních škol je určena kategorie Jeden svět pro studentky a studenty.

   

Kromě samotných projekcí se během festivalu v Praze tradičně odehrávají i další věci:

Dětská a studentská porota

 

Každý rok vybíráme aktivní školáky a školačky, kteří jsou zapojeni do programu Jeden svět na školách (účastníci projektů JSNS, výherci soutěží nebo zástupci organizátorů regionálních festivalů Jeden svět). Dětská porota pak hodnotí filmy z kategorie Jeden svět dětem a studentská Jeden svět pro studenty a studentky a vyberou ten nejlepší z dané kategorie. Vítězné filmy pak na slavnostním zakončení Jednoho světa obdrží ceny.

 

Dětská porota 2024

Studentská porota 2024

Promítání pro rodiny

 

Během festivalového víkendu, ale i v pracovní den můžou do kina přijít rodiče či prarodiče se svými dětmi na společný program, který je uzpůsoben pro malé i velké. Na tyto speciální projekce jsme připravili výběr těch nejlepších krátkých dokumentárních filmů z kategorie Jeden svět dětem, které běžně promítáme na projekcích pro školy. Celou projekcí provází zkušená moderátorka nebo moderátor a v některých případech na projekci navazuje i výtvarná dílna.

 

Speciální projekce s exkurzí 

 

Letošní novinkou, kterou jsme připravili ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky budou speciální školní projekce Jednoho světa, spojené s následnou exkurzí po prostorách sněmovny s výkladem. Žáci po filmu dostanou možnost podívat se do historických prostorů Thunovského paláce, na jednání dolní komory parlamentu nebo si vyzkoušet pronést projev u řečnického pultíku.

Akce pro vyučující

 

Nezapomínáme ani na vyučující, kteří nám žáky a studenty přivádí do kin, nebo během roku pracují s našimi filmy a materiály na portále JSNS.CZ. Jako poděkování pro ně každý rok během festivalu pořádáme speciální projekci či debatu s následným neformálním setkáním se členy týmu Jeden svět na školách. 

 

  Určeno pro: ZŠ, SŠ
 

18. - 27. 3. 2024

  734 428 308
  skolniprojekce@jsns.cz
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.