Diskutujte o imigraci s pomocí AV lekce Stát se Evropanem

18.6.2015 / JSNS

OSN vyhlásila  datum 20. června jako Světový den  uprchlíků a toto téma je právě v současnosti aktuální.  Na hranicích Evropy umírají stovky lidí týdně při pokusech uprchnout před válkou nebo extrémní chudobou ve své zemi. Pokud byste rádi otevřeli diskuzi o imigraci a o tzv. Uprchlické krizi ve vyučování, je tu pro vás audiovizuální lekce Stát se Evropanem.

Snímek představí žákům osudy jejich vrstevníků, žadatelů o azyl ze tří různých afrických zemí. Kvůli neúnosným životním podmínkám ve své zemi riskují svůj život ilegálním překročením hranic a snaží se uchytit jako plnohodnotní občané v evropské společnosti a splnit si svůj sen o lepším životě. Daleko od rodiny a přátel s minimálním výchozím zázemím to však není jednoduché. Vyřízení žádosti o azyl navíc může trvat několik let, takže i potom, co se v novém domově zabydlí, jim stále hrozí deportace.

Lekce žákům pomůže pochopit příčiny migrace v sociálně-politických souvislostech a uvede je do problematiky, která je momentálně v evropské společnosti velmi aktuální. Mimo to si uvědomí důležitost rodinného zázemí a podpory rodiny v dětství a dospívání.

Audiovizuální lekci s filmem a aktivitami do výuky, která je určena pro žáky od 12 let výše, najdete na našem portále.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.