Seminář: Aktuální témata v historii

10.11.2015 / Příběhy bezpráví

I v dějepisu je možné zabývat se tématy, která jsou aktuální a které nás pálí. Protože historie se opakuje.

S lektorkou Ilonou Horáčkovou se budeme věnovat tomu, jak do výuky zařadit téma okupace Československa v roce 1968 v souvislosti se současnou situací na Ukrajině, resp. Krymu. Druhá část semináře se bude týkat tématu uprchlíků, přičemž se zaměříme na paralely k československým emigračním vlnám a k tomu, jaké cesty českoslovenští občané při emigraci používali a co je v exilu čekalo.

Hostem semináře bude Tereza Engelová - česká novinářka a moderátorka. Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2000 externě spolupracovala s Českou televizí a od roku 2002 byla řádnou redaktorkou zahraniční zpravodajství ČT. Rok žila ve městě Gaziantep nedaleko syrských hranic. Můžete se podívat na její rozhovor na DVTV.

Seminář je zdarma, je akreditován MŠMT a je určen pro pedagogy ZŠ a SŠ.Účastníkům bude uhrazeno jízdné. Občerstvení bude zajištěno.

PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE ONLINE

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.