Využijte novou lekci Ztráta důstojnosti

3.2.2016 / Příběhy bezpráví

Připravili jsme pro vás novou audiovizuální lekci s dalším snímkem z cyklu Ztracená duše národa, který pojednává o perzekuci důstojnického sboru Československé armády.

Po komunistickém převratu v letech 1949 a 1950 byla zlikvidována polovina důstojnického sboru Československé armády – několik desítek vojáků bylo popraven a tisíce jich bylo vězněno. Jejich osudy ukazuje dokument Olgy Sommerové na příbězích plukovníka Luboše Hrušky a generálmajora Miroslava Káchy.

K filmu jsme pro vás jako vždy připravili i otázky a odpovědi k tématu, doprovodné materiály a samozřejmě aktivity do hodin. V aktivitě Tak přísaháme se žáci zamýšlí nad významem přísahy a analyzují proměny vojenské přísahy ve vztahu k různým politickým situacím v Československu ve 20. století. Aktivitou Byl jsem mukl jsou motivováni k zájmu o regionální dějiny. Naopak v aktivitě Člověk, který miluje svobodu, ctí svobodu druhých pátrají po tom, kde jsou v dnešní době lidská práva ve světě porušována a zároveň se seznamují se Všeobecnou deklarací lidských práv. A v Křížové cestě žáci zobrazují příběh důstojníků prostřednictvím živých soch, ve kterých následně pojmenovávají jednotlivé prvky.

Lekci Ztracená duše národa - Ztráta důstojnosti najdete zde.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.