Nominujte pamětníky na Cenu Příběhů bezpráví

11.5.2016 / Příběhy bezpráví

Josef Odehnal se se svým postojem k režimu nikdy netajil a už v osmnácti letech se dostal před soud pro mladistvé, kde byl žalován za hanobení Sovětského svazu. Později se domluvil se skupinou tzv. budislavských Jánošíků, že střelbou vystraší místopředsedu místní komunistické strany. A ačkoliv se nakonec této akce sám nezúčastnil, byl zatčen, u výslechu nic neprozdrail a byl odsouzen k 15 letům vězení.
 
O 65 let později ho studenti z Litomyšle nominovali na Cenu Příběhů bezpráví a pan Odehnal si na podiu pražského kina Lucerna z rukou ministra kultury Daniela Hermana a studentky svitavského gymnázia převzal za své hrdinské činy ocenění.“
 
Potkali se Vaši studenti s někým podobným? S někým, kdo se nebál aktivně se postavit komunistickému režimu, a zaslouží si za to podle vás uznání dnešní mladé generace?
 
Řekněte studentům o Ceně Příběhů bezpráví - nominace mohou mladí lidé ve věku 13 až 21 let posílat prostřednictvím online formuláře do poloviny června! Zjistěte více našich stránkách.
 
Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.