Kde hledat hosta na besedu

23.9.2016 / Příběhy bezpráví

S hledáním hosta na debatu po projekci filmu byste měli začít co nejdříve. Přinášíme proto pár tipů, kde hosta hledat!

PAMĚTNÍK – zeptejte se svých žáků a kolegů, jestli o někom nevědí; kontaktujte organizace sdružující bývalé politické vězně (např. Konfederaci politických vězňů, kontakty na jejich jednotlivé pobočky najdete zde), potomky bývalých politických vězňů (např. Dcery 50. let), inspirujte se na stránkách, které shromažďují příběhy pamětníků (např. Paměť národa, Skautské století)

 

HISTORIK – zjistěte, jestli vaše město nebo obec nemá svého kronikáře; zkuste se zeptat v okresním archivu (jejich seznam najdete zde), místním muzeu, vysokoškolském historickém ústavu nebo na dalších historických pracovištích (např. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Vojenský historický ústav, Ústav pro studium totalitních režimů)

 

FILMAŘ – nebojte se pozvat tvůrce různých historických dokumentárních filmů – podívejte se, jestli například nemají své webové stránky...

 

 

Více informací o tom, jak připravit projekci s besedou najdete v materiálu RADY A DOPORUČENÍ.
 

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.