Právě se vracím z Hradu

26.10.2018 / Příběhy bezpráví

Dvacet let. Jen tak krátce si před sto lety vzniklé Československo udrželo samostatnost a demokracii.

Poté Mnichov, druhá republika, 2. světová válka, třetí republika, Únor a kupředu levá...

Obrazová esej Karla Strachoty Právě se vracím z Hradu, sestavená z archivních záběrů a novinových titulků, přináší v sedmiminutové minimalistické zkratce svědectví o tom, co předcházelo únoru 1948 a jakým způsobem přišli občané Československa na několik desítek let o svobodu.

Zásadní vliv na toto dění měl Sovětský svaz. Mnoho čelních politiků projevovalo přítulnost ke Kremlu a vše se odehrávalo ve Stalinově režii. Velká část aktérů tehdejšího zápasu o demokracii selhala, nedostatečně vyhodnotili situaci a protivníka podcenili. Komunisté měli jasný cíl a nezdráhali se využít jakékoliv prostředky. Ukázala se síla propagandy, manipulace mas. A lidé volili...

Znovu svobodní jsme teprve necelých 30 let. Je odkaz těchto událostí aktuální i dnes? Je možné nalézt nějaké paralely?

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.