Strategie pro implementaci mediálního vzdělávání na SOŠ a SOU

28.5.2021 / JSNS

Začlenění mediálního vzdělávání do výuky se ukazuje jako ne zcela snadný úkol, zvláště na odborných školách a učilištích. Hledali jsme proto cestu, jak pro vyučující učinit oblast mediálního vzdělávání snadněji uchopitelnou. Začátkem roku 2019 se tři desítky vyučujících ze SOŠ a SOU různého zaměření (technické, umělecké apod.) zapojily do našeho pilotního projektu pro odborné školy a v rámci něho testovali a připomínkovali se svými žáky výukové aktivity k hlavním tématům mediálního vzdělávání. Byli jsme s nimi po dobu 2 let v úzkém kontaktu a pečlivě jsme zaznamenávali jejich zkušenosti.

Na základě této intenzivní spolupráce vznikl balíček materiálů oslovující různé cílové skupiny

Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti týkající se mediálního vzdělávání a pošlete nám zpětnou vazbu k vytvořeným materiálům. Jsme vám k dispozici na e-mailu mv@jsns.cz.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.