Digitálním světem bezpečně už od nižších ročníků ZŠ

2.11.2021 / Mediální vzdělávání

Bezpečnost na internetu. Ochrana dat. Silná hesla. Kyberšikana. Sociální sítě. Online hry. Více času stráveného s technologiemi (nejen) během distanční výuky přináší zároveň otázky, jak o tématu chytrého a bezpečného pohybu v digitálním světě mluvit i s nejmladšími dětmi. A to i během výuky. Jak na každodenní pobyt v online prostoru vysvětluje srozumitelně seriál V digitálním světě

Patnáctidílný seriál V digitálním světě skrze krátká dvouminutová animovaná videa otevírá poutavým způsobem témata, která se týkají života každého dítěte. Pro vyučující je pak v rámci lekcí připravena řada doprovodných materiálů vhodných právě pro výuku nižších ročníků ZŠ. Veškeré materiály najdou vyučující také přehledně ve stejnojmenné příručce V digitálním světě. Tu lze objednávat zdarma na portálu JSNS, kde je také zároveň i ke stažení v PDF formátu. 

Inspirace pro vyučující

Metodiku, příručku a praktické návody na práci se sadou lekcí V digitálním světě představíme vyučujícím i na webináři, který se bude konat 25. listopadu. Webinář je zdarma a primárně je určen vyučujícím nižšího stupně základních škol, kteří chtějí svoji výuku obohatit o lekce mediálního vzdělávání zábavnou a interaktivní formou. Lektoři Daniela Čechová a Tomáš Titěra se v něm zaměří na výzvy, se kterými se žáci konfrontují od počátku svého pobytu v online světě – bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana, ověřování informací a další. Registrace na webinář probíhá na této stránce. Účast je vhodná pro učitele, vychovatele, metodiky prevence či knihovníky, kteří chtějí být dětem dobrými průvodci pro bezpečný a poučený pohyb světem médií a internetu. 

Proč V digitálním světě  

Původem francouzský animovaný seriál (v originále pod názvem #DansLaToile) je určen pro diváky mladšího školního věku. Přibližuje dětem prostředí „nul a jedniček“ a seznamuje je se základními pojmy a nástroji digitálního světa jako jsou vyhledávače, cookies nebo „lajky“. Vysvětluje principy tvorby bezpečného hesla, rozebírá důvody rodičovské kontroly a upozorňuje na nezbytnost ověřování informací. Otevírá i problematická témata jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu. Publikováním série V digitálním světě reagoval program JSNS na dlouhodobý nedostatek výukových materiálů v oblasti mediální výchovy na prvním stupni základních škol.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.