Připojte se na debatu U nás pomáhali taky

20.6.2022 / Příběhy bezpráví

V pátek 24. června při příležitosti výročí Dne odchodu okupačních vojsk uspořádáme akci pro žáky a studenty. Chceme upozornit na paralely mezi invazí v roce 1968 u nás a aktuální situací na Ukrajině. Na Jungmannově náměstí proběhne živá debata, jejímiž hosty budou někdejší disidentka Věra Roubalová Kostlánová, novinář Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Debatou bude provázet Karolína Koubová. Žáci a studenti během setkání vzdají úctu nejen obětem komunistického režimu Československa, ale také obětem ruské agrese a statečným obráncům Ukrajiny.

Ukrajinci svou vlast brání, bojují i za naši svobodu. Proto jsme se tento rok rozhodli reagovat na aktuální situaci a také připomenout, že Rusko je agresivní opakovaně. Svůj vděk a podporu můžeme vyjádřit i tím, že se co nejlépe postaráme o ukrajinské uprchlíky, kterými jsou především ženy a děti,” říká Aneta Kočíková, koordinátorka projektu Příběhy bezpráví.   

Tak jako Ukrajina i my máme historickou zkušenost s agresí řízenou z Kremlu. O okupaci Československa se rozhodlo v Moskvě a jejím hlavním smyslem byla snaha Sovětského svazu udržet pod kontrolou zemi, u níž hrozilo, že se vydá vlastní svobodnou cestou. „Rusko se stále hlásí k sovětské tradici a je znovu agresivní, tak jako v minulosti Sovětský svaz. My jsme měli štěstí, sovětských okupačních vojsk jsme se zbavili. Více než dvacetiletý pobyt sovětských vojáků měl na naši zemi ale devastační účinky, s kterými se potýkáme dodnes,” říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu JSNS společnosti Člověk v tísni a dodává: „V uplynulých letech, navzdory nepřátelské politice kremelského vedení, nedokázal Západ zaujmout jasná a principiální stanoviska. Docházelo k relativizaci a zlehčování hrozeb, které Rusko představovalo, k upřednostňování ekonomických pohledů a zájmů, k prosazování údajně nevyhnutelných kompromisů. Řada českých politiků a osobností veřejného života nepokrytě pomáhala zájmům Moskvy. Zřetelným snahám o posilování vlivu Ruska v České republice pomáhali i někteří čelní představitelé podnikatelské sféry a státní správy.”  

Debata U nás pomáhali taky  

Na Jungmannově náměstí uspořádáme pro žáky a studenty debatu, která bude živě vysílaná také online. O okupaci Československa v roce 1968 a jejích následcích, vlivu Sovětského svazu v době normalizace, odchodu sovětských vojsk a aktuální situaci na Ukrajině bude debatovat někdejší disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Celou debatou, během které mohou studenti pokládat své dotazy, bude provázet moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová.   

Během debaty bude také promítnut krátký film Karla Strachoty U nás pomáhali taky. Emotivní snímek zachycuje vzdor vůči okupantům, v srpnu 1968 a následnou rezignaci celé společnosti. Poukazuje na paralely mezi okupací našeho území, anexí Krymu v roce 2014 a ruskou invazí zahájenou v únoru tohoto roku. „Současný ruský útok na Ukrajinu je krvavější, přitom vychází ze stejné ruské imperiální strategie, je stejně protiprávní a ruská propaganda jej stejně lživě označuje za nezbytný čin, vedený ušlechtilými pohnutkami,” dodává Aneta Kočíková.  

Pustit debatu

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.