Upozorňujeme vás na film Proklaté karikatury

12.1.2015 / JSNS

V souvislosti s teroristickým útokem v sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo vám chceme doporučit dokumentární snímek Karstena Kjaera Proklaté karikatury. Film byl zařazen ve vzdělávací sadě Média a chudoba.

Dokumentární snímek se věnuje reakci muslimského světa na uveřejnění dvanácti karikatur v dánském deníku Jyllands-Posten v roce 2005. Svá svědectví ve filmu podávají nejen rozhovory s muslimskými duchovními, věřícími a vydavateli dánských novin, ale i bezpečnostní kamery nebo texty na internetu.

K filmu jsme v roce 2011, kdy vzdělávací sada vyšla, připravili tři aktivity do hodin a otázky a odpovědi, které se věnují svobodě slova nebo zákazu zobrazování proroků v islámu (všechny dokumenty si můžete stáhnout):
Aktivita 1: Dokumentarista před kamerou
Aktivita 2: Národní hrdost
Aktivita 3: Svoboda slova
Otázky a odpovědi

Pokud film na DVD nemáte, můžete si ho vyžádat na mailové adrese distribuce@jsns.cz. Zdarma vám ho zašleme společně s výukovými aktivitami a otázkami a odpověďmi. Do předmětu mailu prosím napište: Film Proklaté karikatury. 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.