Začaly Dny mediální gramotnosti

12.9.2019 / Mediální vzdělávání

Začátek školního roku 2019 přinesl na naše pilotní odborné školy projektové Dny mediální gramotnosti, zaměřené na téma zpravodajství. Podívejte se, jak probíhal první z nich.

První Den mediální gramotnosti se konal 11. září 2019 na Střední průmyslové škole a střední odborné škole služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu. Žáci 2. G oboru Grafický design nejdřív zhlédli dokumentární film Mimořádná zpráva a po společné reflexi emocí pracovali s navazujícími praktickými aktivitami, jako Výroba zpráv či Svět ve 22 minutách, kdy zjišťovali, jak vznikají zprávy, co obnáší práce redaktora a jaké faktory ovlivňují výběr zpráv do večerního televizního zpravodajství. Nakonec měli příležitost debatovat s panem Stanislavem Mundilem, vedoucím zahraniční redakce ČTK.

Prohlédněte si fotografie z projektového dne.

 

Dny mediální gramotnosti s tématem zpravodajství se konají v září a říjnu 2019 na 10 pilotních odborných školách z 5 vybraných krajů ČR. Jejich součástí je projekce dokumentárního filmu, navazující praktické aktivity a debata s novinářem z veřejnoprávního média. Probíhají v rámci projektu Mediální vzdělávání na odborných školách, kterého cílem je zvyšování mediální gramotnosti žáků středních odborných škol a učilišť a začleňování mediální výchovy do výuky.

Dny mediální gramotnosti budou pokračovat na jaře 2020 na dalších 20 odborných školách.

 

 

 

Za finanční podporu tohoto projektu děkujeme Google.org.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.