Než začnete učit s AI

Než se s žáky pustíte do objevování umělé inteligence, seznamte se s tím, jak funguje a čeho je v současné době schopná. Pomůže vám to lépe využít přednosti AI nástrojů a uvědomit si jejich limita a nedostatky. 

Jak umělá inteligence myslí?

Jak umělá inteligence myslí?


Umělá inteligence (AI) se v posledních letech stává čím dál větší součástí našeho každodenního života. Generuje obrázky a videa, píše knížky, řídí autonomní vozidla, diagnostikuje nemoci nebo řídí naše domácnosti. Jak ale vlastně AI myslí? Rozumí informacím, které jí předkládáme a které pro nás sama skrze tzv. textové modely, jako je GPT nebo Gemini, generuje? Na to odpoví nové video ze série What the Fact?.

Přehrát film (5 min.)


Po zhlédnutí filmu můžete s žáky prakticky prozkoumat práci s AI chatbotem pomocí jedné
z aktivit: 

Přejít na lekci

Zavřít

AI ve zkratce

Většina lidí si v současné době pod pojmem umělá inteligence nebo AI představí tzv. chatboty, tedy počítačové programy schopné simulovat konverzaci s člověkem nebo generovat obrázky v reakci na jeho pokyny - prompty. Ve skutečnosti je však technologie založená na umělé inteligenci již nějakou dobu využívaná řadou online nástrojů, jako jsou navigační systémy v mapách, doporučovací systémy sociálních sítí nebo překladače.

Chatboty jako takové fungují na principu generativní umělé inteligence. Tu lze zjednodušeně popsat jako soubor vysoce komplexních počítačových programů založených zejména na strojovém učení, pokročilých algoritmech a statistice. Na základě trénovacích dat se chatbot naučí rozpoznávat vzorce a vytvářet jim podobné výstupy.

Konverzační AI chatboty (např. chatGPT a Copilot) jsou založeny na tzv. velkých jazykových modelech (LLM). Aby byly chatboty  schopny „konverzovat“, jsou natrénovány na masivních souborech textových dat a při své odpovědi postupně generují jedno slovo za druhým na základě statistické pravděpodobnosti. Ve skutečnosti se tedy nejedná o žádnou formu inteligence, ale spíše o statistický predikční model. 

Jindřich Přívratský

Mediální vzdělávání

E-mail: jindrich.privratsky@jsns.cz

Alena Chodounská

Mediální vzdělávání

E-mail: alena.chodounska@jsns.cz
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.