Jeden svět

Nabízíme program pro školy v rámci festivalu.

Koordinátorka školních projekcí

Linda Šilingerová

Festival Jeden Svět - projekce pro školy, Cena Gratias Tibi

E-mail: linda.silingerova@jsns.cz

Tel.: 603 290 152

Kontakty pro přihlašování a dobrovolníky

Lucie Farková

Koordinátorka dobrovolníků a asistentka školních projekcí

E-mail: lucie.farkova@jsns.cz

Každoročně na jaře tisíce žáků a studentů vyráží do kin na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě.  Jeden svět přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální či environmentální témata.

Součástí Jednoho světa jsou i speciální dopolední projekce vybraných filmů pro základní a střední školy a to ve všech festivalových městech po celé České republice. Po projekcích filmů následují debaty s odborníky, kde se mladí diváci dozví více o tématu a mají možnost vyjádřit svůj názor. 

O školní projekce je každoročně velký zájem, což dokazuje jejich návštěvnost, která v letošním roce v Praze byla 11 tisíc diváků a divaček.

 

„Mnozí žáci se v promítaných filmech našli, viděli tam sebe z venku, bylo úžasné to pozorovat. Po návratu do školy s odstupem a v soukromí našeho třídně-rodinného kolektivu se rozmluvili ještě víc. Povídáme si o tom, diskutujeme, chceme kreslit a malovat. Jeden ze sociálních spotů nás natolik zasáhl, že jsme se rozhodli zapojit do dalšího projektu JSNS, abychom s problémem aktivně něco dělali.“

 

Zdeňka Míčová
ZŠ Lukavice, Olomouc

Festival Jeden svět je velkým přínosem nejen pro žáky, ale i pro mě. Navštěvujeme ho od doby, kdy se v našem městě koná a zatím se nám nestalo, že by nás dokument neoslovil. Mám radost, když slyším žáky si o filmu povídat i cestou z projekce do školy. A to se děje vždycky.

 

Alice Bartoňová
Gymnázium U Balvanu, Jablonec nad Nisou

1. dubna 2022

Festival Jeden svět v Praze slavnostně zakončen, školní projekce v regionech jedou dál

Festival Jeden svět, který se po dvou letech vrátil fyzicky do kin, byl v Praze slavnostně ukončen. Přesouvá se ale do dalších 24 českých měst, kde se bude s promítáním pokračovat i v...

Číst celé
Mávání na promítače, aby pustil další film, je velmi oblíbená disciplína.

9. března 2022

Využijte poslední volná místa na projekcích Jeden svět

Nestačili svou třídou přihlásit na školní projekce v Praze nebo byste chtěli navýšit kapacity, máme pro vás tipy, kde jsou ještě stále volná místa!

Číst celé

2. března 2022

Hledáme dobrovolnice a dobrovolníky pro dopolední projekce festivalu Jeden svět 2022

Za pár týdnů zavítají po vynucené pauze diváci, ale i žáci a studenti do kin na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Chcete být vy, vaši žáci...

Číst celé

22. února 2022

Otevíráme registrace na pražské školní projekce festivalu Jeden svět

Přihlašování na školní projekce v Praze v rámci festivalu Jeden svět bude spuštěno 22. 2. 2022 v 14 hodin. Registraci na promítání můžete provést přímo na našem portále a to...

Číst celé

Partneři projektu


Mediální partneři projektu

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.