Jeden svět

Pořádáme dopolední projekce pro školy v rámci festivalu.

Koordinátorky projektu

Tereza Králová

Festival Jeden Svět - projekce pro školy

E-mail: t.kralova@jsns.cz

Jeden svět - školní projekce

Každoročně na jaře můžete vyrazit se svými žáky a studenty do kina na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Festival přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální témata.

Součástí Jednoho světa ve všech festivalových městech jsou i speciální dopolední projekce vybraných filmů pro základní a střední školy. Po filmech zpravidla následují debaty, kde se mladí diváci dozví více o tématu filmu a mají možnost vyjádřit svůj názor.

V březnu 2020 proběhla zatím pouze část 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět a to v Praze a dalších 5 městech. Festival musel být kvůli vládním opatřením v souvislosti s šířením COVID-19 přerušen. V této chvíli jednáme o možném navázání na podzim, vše se bude odvíjet podle aktuální situace ve školách.


„Mnozí žáci se v promítaných filmech našli, viděli tam sebe z venku, bylo úžasné to pozorovat. Po návratu do školy s odstupem a v soukromí našeho třídně-rodinného kolektivu se rozmluvili ještě víc. Povídáme si o tom, diskutujeme, chceme kreslit a malovat. Jeden ze sociálních spotů nás natolik zasáhl, že jsme se rozhodli zapojit do dalšího projektu JSNS, abychom s problémem aktivně něco dělali.“

Zdeňka Míčová
ZŠ Lukavice, Olomouc

 

Festival Jeden svět je velkým přínosem nejen pro žáky, ale i pro mě. Navštěvujeme ho od doby, kdy se v našem městě koná a zatím se nám nestalo, že by nás dokument neoslovil. Mám radost, když slyším žáky si o filmu povídat i cestou z projekce do školy. A to se děje vždycky.

Alice Bartoňová
Gymnázium U Balvanu, Jablonec nad Nisou

 

10. března 2020

Aktuálně: Přerušujeme Jeden svět 2020

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností přerušujeme festival Jeden svět 2020.

Číst celé

4. března 2020

Chystáte se s žáky do kina? Využijte přípravnou AV lekci

Školní projekce festivalu Jeden svět odstartovaly 4. března v Praze, kde kina navštívilo několik set prvních žáků a vyučujících. Pokud se chystáte do kina také, využijte speciální...

Číst celé

14. února 2020

Přihlaste se na konferenci "JSNS.CZ VE VAŠÍ TŘÍDĚ"

Zajímá vás, jak efektivně využít film a další audiovizuální materiály ve výuce? Přihlaste na konferenci, kterou pořádáme 10. března v Centru současného umění Dox.

Číst celé

12. února 2020

Zbývají nám poslední místa na školních projekcích v Praze

Nestihli jste se se svojí školou přihlásit na dopolední projekce festivalu Jeden svět v Praze? Nezoufejte!

Číst celé

Partneři projektu


Mediální partneři projektu