Jeden svět

Nabízíme program pro školy v rámci festivalu.

25. ročník Jednoho světa proběhl v březnu 2023 po celé České republice

Každoročně na jaře tisíce žáků a studentů vyráží do kin na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě.  Jeden svět přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální či environmentální témata.

Školní projekce festivalu navštívilo v roce 2023 celkem 54 273 diváků. V Praze jich bylo 13 762, v regionech pak 40 511.

Tématem roku 2023 byla CENA BEZPEČÍ 

Každý člověk potřebuje mít místo, kde se necítí být nikým ani ničím ohrožován. Jenže ve světě, kterým otřásá jedna krize za druhou, je jistot stále méně. Bezpečí totiž není samozřejmost. Musíme za něj platit různé ceny. Jako jedinci, jako společnosti, jako národy. Co všechno jsme pro to ochotní udělat? Můžeme obětovat kus svých jistot, aby byl zabezpečený někdo jiný? Spoléháme na autority, že se o nás postarají? Nebo můžeme věřit jen sami sobě?   

Podívejte se na letošní festivalový spot:

Festival Jeden svět nepřichází s jasnou definicí nebo návodem, jak má tato jistota vypadat. O tom všem se se svými diváky a divačkami bavil a rozproudil diskuze. Co je to vlastně bezpečí? A jaká je jeho cena?

„Rozšiřuje obzory studentů. Skrze svědectví lidí rezonují témata filmů více než jen jako ústní zprostředkování od okoukaných vyučujících.“

 

Jakub Siegl,

Gymnázium Františka Křižíka, Plzeň

Je důležité bavit se s dětmi o věcech, které je zajímají. Pochopit, že filmy tu nejsou vždy jen pro zábavu, že je možné pomocí nich také nad určitými věcmi přemýšlet. Naučit se umění diskuze, vnímat ostatní a respektovat jejich názory.

 

Martina Kubíčková,

Základní škola Hostýnská, Praha

Koordinátorka školních projekcí

Linda Šilingerová

Festival Jeden Svět - projekce pro školy, Cena Gratias Tibi

E-mail: linda.silingerova@jsns.cz

Tel.: 603 290 152


Partneři projektu


Mediální partneři projektu