Jeden svět

Pořádáme dopolední projekce pro školy v rámci festivalu.

Koordinátorky projektu

Linda Šilingerová

Festival Jeden Svět - projekce pro školy

E-mail: linda.silingerova@jsns.cz

Tel.: 603 290 152

Každoročně na jaře můžete vyrazit se svými žáky a studenty do kina na největší festival dokumentárních filmů o lidských právech na světě. Festival přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální témata.

Součástí Jednoho světa ve všech festivalových městech jsou i speciální dopolední projekce vybraných filmů pro základní a střední školy. Po filmech zpravidla následují debaty, kde se mladí diváci dozví více o tématu filmu a mají možnost vyjádřit svůj názor.

V březnu 2020 proběhla zatím pouze část 22. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět a to v Praze a dalších 4 městech. Festival musel být kvůli vládním opatřením v souvislosti s šířením COVID-19 přerušen. Na podzim ale bude v řadě měst pokračovat, viz náhradní termíny.


„Mnozí žáci se v promítaných filmech našli, viděli tam sebe z venku, bylo úžasné to pozorovat. Po návratu do školy s odstupem a v soukromí našeho třídně-rodinného kolektivu se rozmluvili ještě víc. Povídáme si o tom, diskutujeme, chceme kreslit a malovat. Jeden ze sociálních spotů nás natolik zasáhl, že jsme se rozhodli zapojit do dalšího projektu JSNS, abychom s problémem aktivně něco dělali.“

Zdeňka Míčová
ZŠ Lukavice, Olomouc

 

Festival Jeden svět je velkým přínosem nejen pro žáky, ale i pro mě. Navštěvujeme ho od doby, kdy se v našem městě koná a zatím se nám nestalo, že by nás dokument neoslovil. Mám radost, když slyším žáky si o filmu povídat i cestou z projekce do školy. A to se děje vždycky.

Alice Bartoňová
Gymnázium U Balvanu, Jablonec nad Nisou

23. června 2020

Podívejte se na náhradní termíny školních projekcí Jeden svět

Kvůli vládním nařízením musel být festival přerušen, ve většině festivalových měst bohužel ani nezačal. Na podzim se ale do 23 z původních 36 měst vrací i se školními...

Číst celé

1. dubna 2020

JSNS v Praze – projekt na podporu demokratické kultury a dobrého klimatu ve školách

Během následujících dvou let budeme intenzivně spolupracovat s 10 pražskými školami na dobrém klimatu v jejich třídách. 

Číst celé

10. března 2020

Aktuálně: Přerušujeme Jeden svět 2020

V reakci na mimořádná opatření týkající se zamezení šíření koronaviru s okamžitou platností přerušujeme festival Jeden svět 2020.

Číst celé

4. března 2020

Chystáte se s žáky do kina? Využijte přípravnou AV lekci

Školní projekce festivalu Jeden svět odstartovaly 4. března v Praze, kde kina navštívilo několik set prvních žáků a vyučujících. Pokud se chystáte do kina také, využijte speciální...

Číst celé

Partneři projektu


Mediální partneři projektu