Online výuka

Využijte materiály JSNS přizpůsobené distanční výuce – žáci tak mohou zhlédnout film a samostatně vypracovat úkoly či seminární práce přímo z domova.

 

Doporučení pro vyučující k online výuce

 

Lekce jsou řazené do kategorií podle stupně vzdělávání a podle našich hlavních tematických okruhů.

Vyberte si lekce vhodné k online výuce

 

I. stupeň ZŠ

Žáci si vyzkouší samostatně natočit video, napsat básničku, vytvořit plakát nebo formulovat text v angličtině. Prohlédněte si rozmanité aktivity vhodné pro mladší žáky ZŠ.

 

 

Lekce pro I. stupeň základních škol

II. stupeň ZŠ

Na žáky čeká interaktivní e-cvičebnice, tvorba prezentací a kreativních myšlenkových map, psaní úvah i práce na individuálních projektech. 

 

 

Lekce pro II. stupeň základních škol

Střední školy

Žáci v aktivitách vyhledávají a třídí informace, reflektují své pocity, pracují s pracovními listy či se v úvahách zamýšlí nad různorodými sociálními, globálními i historickými tématy. 

 

 

Lekce pro střední školy

Jak promítat filmy s žáky při online výuce?

Způsobů, jak si žáci mohou film spustit – sami i společně s Vámi, je několik:

1.     Pomocí odkazu:

  • Žákům pošlete odkaz na zvolený film; každý žák se na něj podívá za domácí úkol samostatně.
  • Žákům pošlete odkaz na zvolený film, ale všichni jej spustíte naráz ve stejné chvíli. Budete se tak dívat společně, ovšem každý na vlastním zařízení.

Díky možnosti dočasného žákovského přístupu můžete žákům každou lekci na dva týdny zpřístupnit, tuto volbu naleznete přímo v lekci v blízkosti tlačítka Přehrát film. Během nouzového stavu ovšem necháváme portál odemčený všem bez registrace, takže stačí poslat odkaz s filmem, aniž byste přístup vytvářeli.
 

2.    Pomocí sdílení obrazovky:

  • V programu, který používáte na videokonference se svou třídou (Google Meet, Zoom, Teams, Skype aj.) během virtuální hodiny, zvolíte možnost „sdílet obrazovku“ (screen sharing). Skrze tuto možnost můžete ukázat cokoli, co se děje na Vašem počítači – ať už běžící film nebo zapisování do MS Word. V každém programu zapnete sdílení obrazovky trochu jinak; většinou však tuto funkci značí jeden či dva obdélníky (často s šipkou). Pokud si nevíte rady, podívejte se do nápovědy programu.


Přehled všech filmů

Veškeré audiovizuální lekce JSNS najdete v přehledu všech filmů a výukových materiálů – vyhledávat můžete podle témat, věku a dalších kritérií. 

Doporučení pro vyučující  

  • Důležitou součástí při práci s AV lekcemi je reflexe emocí, která by měla bezprostředně po zhlédnutí filmu proběhnout i v případě, že se na film žáci dívají samostatně. Výborně poslouží metody R.A.F.T., Jedno slovo, Pětilístek nebo I.N.S.E.R.T.
  • Do distanční výuky se mohou zapojit také rodiče (zvláště u žáků I. stupně ZŠ). Přitom mohou využít naše doporučení Jak na reflexi po filmové projekci, na které je můžete upozornit. Metody reflexe pomohou přirozeně vyjádřit dojmy, emoce a uvolnit napětí po téměř jakémkoli zážitku.
  • U každé AV lekce naleznete také informační materiál ve formě Otázek a odpovědí, který popisuje kontext dané problematiky. 

Jak na online výuku – souhrn tipů

Máte dotazy?  

Pokud máte jakékoli otázky, tipy nebo připomínky, neváhejte nám napsat.

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.