Jeden svět 2020 - filmy pro školy

Jeden svět dětem

Můžete vybírat ze tří bloků, které jsou sestaveny podle věku diváků. Projekcí žáky provádí moderátor/ka. Celková délka akce včetně diskuzí je cca 1,5 hodiny. Filmy v projekcích č. 1 a 2 jsou opatřeny českým dabingem, projekce č. 3 je v originálním znění s českými titulky.

Projekce č. 1 (8–11 let)

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, mediální výchova

Karla a Nordahl

Elisabeth Aspelin / Norsko / 2019 / 19 min. / český...
Rozbalit

Karla a Nordahl

Elisabeth Aspelin / Norsko / 2019 / 19 min. / český dabing

Téma filmu: rodina, život s postižením

Šestiletá Karla je výřečná dívka. I když je mladší než její bratr Nordahl, musí svému sourozenci pomáhat víc, než je běžné. Nordahl totiž trpí epilepsií a má potíže s učením.

Svého staršího bratra Nordahla by Karla občas ráda vyměnila za „normální“ sestru, jinak na něj ale nedá dopustit. Nordahlova odlišnost ji někdy pěkně štve, většinou se ale jejich každodenní život a problémy moc neliší od běžného sourozeneckého vztahu. Karla ráda tančí na popové hity a zkouší si před zrcadlem různé kostýmy, Nordahl se zase rád mazlí s plyšáky. Karla dobře ví, že je pro svého milovaného bratra jednou z nejdůležitějších osob v životě, proto na ni chvílemi dolehne tíha zodpovědnosti.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

#příběhšikany

Eef Hilgers / Nizozemí / 2018 / 15 min. / český...
Rozbalit

#příběhšikany

Eef Hilgers / Nizozemí / 2018 / 15 min. / český dabing

Téma filmu: sociální sítě, šikana, přátelství

Rosalie sedí ve svém pokoji a vypráví, proč se občas necítí bezpečně ani doma. Prošla si šikanou ve škole i v online světě a s jejími následky se potýká doposud.

Lekce

Posměšky a fyzické násilí, které zažívala ve škole, přivedly třináctiletou Rosalii až k myšlenkám na sebevraždu. Když se situace mezi spolužáky částečně uklidnila, šikana se přesunula na sociální sítě. I její vlastní pokoj tak pro ni přestal být bezpečným útočištěm – pokaždé, když se podívá na svůj mobil, má obavy, kdo jí píše. O těžkých zážitcích nerada mluví, ale podporu nachází v podobných příbězích, které na svých online kanálech sdílí ostatní teenageři, s nimiž se díky internetu dokáže propojit. Všechny příběhy vedou ke stejným následkům: snížené sebevědomí, oslabená důvěra k druhým lidem, osamělost. Pomůže jí sdílení jejího příběhu znovu nalézt sebe sama a dodá jí to pocit, že je pro ni někde na světě bezpečné místo?

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Ptačí kluk

Simon Lereng Wilmont / Dánsko / 2019 / 22 min. / český...
Rozbalit

Ptačí kluk

Simon Lereng Wilmont / Dánsko / 2019 / 22 min. / český dabing

Téma filmu: chudoba, zvířata, rodina

Dvanáctiletý Reshat žije v neutěšené krajině ropných polí Ázerbájdžánu. Když však zvedne zrak, vidí nad sebou volně kroužit nádherné ptáky. Míří k nebi, kam před rokem odešel i jeho milovaný otec.

Chov holubů má ve vesnici, kde dospívající Reshat žije, dlouhou tradici, která se předává z generace na generaci. Mladík je přesvědčený, že otec by byl na jeho zálibu v chovu ptáků pyšný, a chce se v ní zdokonalit. Vyhledá proto Rahima, místního vyhlášeného chovatele, a začne se od něj učit. Po chvíli však pochopí, že ochočování může zvířatům přinášet i bolest. Porozumí Reshat tomu, proč ho otec nabádal, aby byl k ptákům laskavý? A co se od ptáků naučí sám o sobě?

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Projekce č. 2 (12–13 let)

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, environmentální výchova

Můj dopis těžařům

Xander de Boer / Nigérie / 2018 / 15 min. / český...
Rozbalit

Můj dopis těžařům

Xander de Boer / Nigérie / 2018 / 15 min. / český dabing

Téma filmu: životní prostředí, chudoba, sociální vyloučení, rodina

Papilou často navštěvuje svého otce, který žije v blízkosti nebezpečné ropné skvrny unikající z rafinérie firmy Shell. Ropná havárie už zabila jeho šestiletého bratra, Papilou se proto rozhodne napsat těžařům odvážný dopis.

Čtrnáctiletý chlapec se protlouká se svou matkou a šesti sourozenci ve slumu nigerijského města Yenagoa. Celý jeho život ovlivňuje nedaleká rafinérie, která má na svědomí těžce znečistěné prostředí. Ropa je v půdě i ve vodě, zkrátka všude. Ropná katastrofa si vyžádala život Papilouova malého bratra a stojí za rozpadem manželství jeho rodičů. Když si jde s kamarády zahrát fotbal, musí často lovit míč z jezírka plného rozpálené ropy. Rozhodne se proto napsat ropnému gigantu Shell dopis s prosbou o pomoc.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Zimní jezero

Petteri Saario / Finsko / 2019 / 15 min. / český...
Rozbalit

Zimní jezero

Petteri Saario / Finsko / 2019 / 15 min. / český dabing

Téma filmu: koníčky, přátelství, krajina

Emika a její bratranec Antti rádi společně jezdí pod stan, nejlépe v zimě. „Stačí ti dobrý stan, spacák a teplé oblečení,“ líčí jednoduchý recept na originální zálibu 13letá dívka.

Jezero Saimaa, kam se dvojice teenagerů každé prázdniny vypravuje, je rozlehlý a nádherný kus finské přírody. Během zimy je celá jeho plocha pokryta souvislou vrstvou blyštivého sněhu a ledu, pod níž leží fascinující a barevný svět zvířat a rostlin. „Kamarádi si myslí, že jsem blázen, když jezdím v zimě pod stan,“ říká Emika, která sní o tom, že někdy zblízka zahlédne tuleně. Nedělá jí problém nocovat ve stanu v minus patnácti stupních ani lovit v jezeře rybu k večeři. Na památku táboření je potřeba pořídit ještě pár selfie a hurá do přírodní sauny!

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Krotitel hadů

Gustav Olsson / Švédsko/ 2019 / 11 min. / český...
Rozbalit

Krotitel hadů

Gustav Olsson / Švédsko/ 2019 / 11 min. / český dabing

Téma filmu: dětská práce, chudoba, sociální vyloučení

Šestnáctiletý Ali Khan má jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě. Živí se jako lovec jedovatých hadů. Každý lov je riskantní, bez něj by ale nedokázal uživit svou početnou rodinu.

Ali žije v indickém městě Váránasí. Namísto vzdělání řeší, jak zabezpečit svou chudou rodinu včetně třinácti sourozenců. Bez šance na dobrou práci se v šestnácti letech rozhodl pro profesi lovce prudce jedovatých hadů – kobry loví na zakázku v hotelích, státních budovách či kdekoli, kam ho zrovna povolají. O nebezpečná zvířata se následně vzorně stará a nakonec je vždy vypustí do volné přírody. Citlivý krotitel je přes každodenní risk hadům vděčný za své živobytí.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Projekce č. 3 (14–15 let)

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova, environmentální výchova, mediální výchova

Ztracení a nalezení

Orlando Von Einsiedel / Velká Británie / 2019 / 22 min. /...
Rozbalit

Ztracení a nalezení

Orlando Von Einsiedel / Velká Británie / 2019 / 22 min. / české titulky

Téma filmu: krizové oblasti, migrace

Kamal Hussein pracuje v uprchlickém táboře v Bangladéši, kde našly úkryt statisíce perzekvovaných rohingských uprchlíků. Kamal sám za dramatických okolností kdysi z Barmy utekl a teď pomáhá rodinám, jež v rozlehlém táboře ztratily své děti.

Vojenský režim a etnické čistky vyhnaly z Barmy do sousedního Bangladéše téměř milion lidí. Hlavní pracovní náplní mladého Kamala je pomoc při pátrání po rodičích a jejich dětech přímo v uličkách rušného uprchlického tábora, kde žije již více než 20 let. Některé z rodin se rozdělily už na nebezpečné cestě do Bangladéše.  Tápání těchto dětí mu připomíná vlastní životní úděl, kdy jako kluk prožil rok bez rodičů. Prožité trauma dennodenně překonává oddanou prací pro svou komunitu a je hrdý, že se mu podařilo vrátit už skoro osm set dětí jejich rodičům.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Sdílení: Instagramová hvězda na rozcestí

Barna Szász, Ellie Wen / USA / 2018 / 13 min. / české...
Rozbalit

Sdílení: Instagramová hvězda na rozcestí

Barna Szász, Ellie Wen / USA / 2018 / 13 min. / české titulky

Téma filmu: sociální sítě, homofobie, rodina

Timovi je osmnáct a jeho účet na Instagramu sledují miliony uživatelů. Vtipné memy občas proloží vážnějšími příspěvky na téma depresí. Doufá, že pomůže lidem, kteří také právě řeší svůj coming out.

S mobilem v ruce se koupe i si čistí zuby a telefon je první věc, po níž každé ráno sáhne. Vlivný influencer se světem sociálních sítí pohybuje jako ryba ve vodě. Měl by si užívat své slávy, ve skutečnosti je však mnohem osamělejší, než by se zdálo. Pálí ho tajemství, které skrývá před vlastní rodinou. Odvahu podělit se s nejbližšími o intimní detail týkající se jeho sexuální orientace prozatím sbírá v chatech v anonymním prostředí internetu.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Děti z mizejícího ostrova

Sandra Winther / USA / 2019 / 22 min. / české...
Rozbalit

Děti z mizejícího ostrova

Sandra Winther / USA / 2019 / 22 min. / české titulky

Téma filmu: životní prostředí, rodina, migrace

Ostrov Isle de Jean Charles v americké Louisianě mizí vlivem klimatických změn pomalu ale jistě pod mořem. Pro rodinu Brunetových je ostrov ale jediným domovem, který kdy měla.

Většinu obyvatel mizejícího ostrova tvoří potomci původních obyvatel Severní Ameriky. Na úzkém pruhu země na jihovýchodě USA žijí po generace od počátku 19. století. Nyní se poslední ostrované, jejichž domov ohrožuje eroze a činnost hurikánů, mají stát prvními klimatickými uprchlíky na území Spojených států. Sourozenci Juliette a Howard tu po tragické smrti svých rodičů žijí se svým strýcem. Americká vláda pro ně chystá nový domov ve vnitrozemí, kam se mají přesunout už za dva roky. Jak se vypořádají s další ztrátou ve svém životě?

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Jeden svět pro studentky a studenty

Filmy jsou opatřeny českými titulky. Po každé projekci následuje moderovaná diskuze s hostem. U každého snímku je uveden doporučený věk diváků.

Děti z mizejícího ostrova

Sandra Winther / USA / 2019 / 22 min. / české titulky /...
Rozbalit

Děti z mizejícího ostrova

Sandra Winther / USA / 2019 / 22 min. / české titulky / 14+

Téma filmu: životní prostředí, rodina, migrace

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, environmentální výchova

Ostrov Isle de Jean Charles v americké Louisianě mizí vlivem klimatických změn pomalu ale jistě pod mořem. Pro rodinu Brunetových je ostrov ale jediným domovem, který kdy měla.

Většinu obyvatel mizejícího ostrova tvoří potomci původních obyvatel Severní Ameriky. Na úzkém pruhu země na jihovýchodě USA žijí po generace od počátku 19. století. Nyní se poslední ostrované, jejichž domov ohrožuje eroze a činnost hurikánů, mají stát prvními klimatickými uprchlíky na území Spojených států. Sourozenci Juliette a Howard tu po tragické smrti svých rodičů žijí se svým strýcem. Americká vláda pro ně chystá nový domov ve vnitrozemí, kam se mají přesunout už za dva roky. Jak se vypořádají s další ztrátou ve svém životě?

Film promítáme společně s filmem Mezi odpady.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Mezi odpady

Kryštof Zvolánek / Česká republika / 2019 / 21 min. /...
Rozbalit

Mezi odpady

Kryštof Zvolánek / Česká republika / 2019 / 21 min. / 14+

Téma filmu: životní prostředí

Průřezová témata: výchova demokratického občana, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, environmentální výchova

„Žijeme v době plastové,“ podotýká hned na úvod jeden z protagonistů. Dokument na příkladu města Zlín ukazuje, co toto prohlášení v praxi vlastně znamená, a to zdaleka nejen pro tamní občany.

Lekce

Krátký reportážní film zachycuje situaci s obtížně recyklovatelnými odpady. Provádí jím zaměstnankyně místního magistrátu a pracovníci Technických služeb Zlín, které režisér zpovídá a zachycuje přímo při práci. Na lokálních souvislostech jihomoravské obce přibližuje technickou, ekonomickou a politickou stránku celého problému. K tomu se neodbytně přidávají otázky s celospolečenským přesahem, týkající se širší udržitelnosti soudobého konzumního stylu života.

Film promítáme společně s filmem Děti z mizejícího ostrova.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Lepší profil

Liza Mandelup / USA / 2019 / 58 min. /14+  Téma...
Rozbalit

Lepší profil

Liza Mandelup / USA / 2019 / 58 min. /14+ 

Téma filmu: sociální sítě

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, mediální výchova

Sociální sítě se staly novou platformou showbyznysu. Fanoušci mají své hvězdy, hvězdy zase své manažery − a manažeři drží klíče ke splněným snům. Po jednom takovém se natahuje 16letý Austyn.

Lekce

Austyn se chce vymanit z jednotvárného života na americkém maloměstě a prorazit na sociálních sítích. Jeho fanouškovskou základnu tvoří hlavně dívky na prahu puberty. Chlapci jako Austyn jsou pro mnohé z nich virtuální verzí toho, čeho se jim v reálném světě nedostává: přátel, rodiny, spřízněné duše. Dokument se jemně dotýká jak světa teenagerů, tak i zákulisí byznysu, který na něm vydělává. Jako třeba losangeleský manažer Michael, jehož úkolem je přetavit potenciál mladíků Austynova ražení v obchodní produkt. Z příběhu o bezelstné snaze jít si za svým snem se stává svědectví o různých stránkách dospívání ve věku internetových profilů.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Čínský umělec v exilu

Danny Ben-Moshe / Austrálie, Čína, Francie, USA /...
Rozbalit

Čínský umělec v exilu

Danny Ben-Moshe / Austrálie, Čína, Francie, USA / 2019 / 60 min. / 16+

Téma filmu: nedemokratické režimy, občanská angažovanost, svoboda projevu

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, mediální výchova

Anonymní čínský umělec bojuje proti totalitnímu státu, který už dohnal mnoho jeho kolegů. Co zmůže jeden člověk proti zdánlivě všemocnému režimu?

Lekce

Působištěm Badiucaa, jak si umělec z Číny říká, jsou sociální sítě a ulice Austrálie, kam kvůli komunistickému režimu uprchl. Jeho politické kresby, kritické k čínské vládě, se díky jeho fanouškům šíří po celém světě. Aby mohl mít hlas, nemá disident na veřejnosti občanské jméno ani tvář. Dokumentarista Danny Ben-Moshe se k němu dostal o pár kroků blíž než ostatní, přesto si Badiucao dává dobrý pozor, aby o sobě neprozradil příliš a čínská vláda ho nemohla vypátrat. Kdyby k tomu došlo, hrozil by jemu i jeho rodině tvrdý trest. Je však přesvědčen, že kdyby upřednostnil pohodlný život v tichosti, do smrti by si pasivitu vyčítal.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Mai Khoi & The Dissidents

Joe Piscatella / USA / 2019 / 70 min. / 16+ Téma filmu:...
Rozbalit

Mai Khoi & The Dissidents

Joe Piscatella / USA / 2019 / 70 min. / 16+

Téma filmu: nedemokratické režimy, občanská angažovanost, svoboda projevu

Průřezová témata: výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, mediální výchova

Vietnamská zpěvačka Mai Khoi se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni.

Obrovskou popularitu ve Vietnamu, a tím i vliv na mladou generaci, získala talentovaná zpěvačka Mai Khoi oslavnou písní opěvující svou rodnou zem. Svoji pozdější popovou tvorbou si vypěstovala pozici hudební hvězdy. Postupem času však zjišťuje, že nemůže dál mlčet a nevyjadřovat se k tomu, že v zemi vládne komunistická diktatura. I přes zastrašování ze strany režimu své kritické výpady stupňuje a nahrává album Dissent, v němž volá po svobodě slova a demokracii. Ví však, že po vydání alba bude muset svoji vlast opustit. Filmový portrét zpěvačky, která se vzdala pohodlného života a dala přednost boji za lidská práva.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×

Pro Samu

Waad al-Kateab, Edward Watts / Velká Británie, Sýrie /...
Rozbalit

Pro Samu

Waad al-Kateab, Edward Watts / Velká Británie, Sýrie / 2019 / 61 min. / 16+

Téma filmu: krizové oblasti, nedemokratické režimy, migrace

Průřezová témata: osobnostní a sociální výchova, výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, multikulturní výchova

Syrské město Aleppo se po letech obléhání proměnilo v město duchů. Odehrává se v něm dramatický příběh filmařky, která zachycuje průběh nekončícího konfliktu jako svědectví pro svou čerstvě narozenou dceru Samu.

Pět let, během nichž snili za každodenního bombardování obyvatelé Aleppa o svobodném životě, natáčela místní novinářka a filmařka Waad al-Khateab vývoj situace od protestů v roce 2011 až po vypuknutí nejhorší občanské války současnosti. S neustále zapnutou kamerou v ruce se během toho stihla provdat za lékaře a přivést na svět dceru. Právě jí nakonec film věnuje, a sice jako deník, který se nevyhýbá ani explicitním záběrům z nemocnice na oběti bombardování. Doufá, že by Samě mohl odpovědět na palčivou otázku, proč musela první roky svého života prožívat uprostřed každodenních válečných hrůz a všudypřítomné smrti.

Pozn.: Studenty je třeba předem upozornit na to, že film může být velmi znepokojující, jelikož obsahuje necenzurované záběry z válečné nemocnice. Citlivější jedince by mohly záběry rozrušit. Přistupujte proto prosím k výběru filmu zodpovědně a studenty na něj dopředu připravte.

Ukázka na Youtube

Zavřít

×