Mediální vzdělávání systematicky. Přihlaste se na jeden ze tří celoročních kurzů

12.9.2022 / Mediální vzdělávání

Praktické ukázky a tipy do výuky, sdílení nápadů mezi účastníky, inspirace do hodin, debaty s experty. V říjnu startujeme tři celoroční kurzy mediálního vzdělávání, a to pro vyučující nižších ročníků ZŠ, vyšších ročníků ZŠ a pro středoškolské vyučující. Každý kurz se skládá ze série několika setkání (online i offline), během kterých vám představíme metodiku JSNS spolu s vybranými lekcemi určenými právě pro mediální výchovu.  

S obsahem médií se setkávají děti už od útlého věku. A to nejen ty, které mají přístup k počítači, tabletu či mobilu. Jak se mají v nepřeberné nabídce fotografií, videí a různých sdělení vyznat? Jak je provést mediálním světem, který na ně možná v mnoha případech může působit jako džungle?  

Kurz pro vyučující nižších ročníků ZŠ 

Přihlaste se na náš kurz mediálního vzdělávání pro vyučující nižších ročníků ZŠ (doporučujeme pro 3. až 7. ročník) v rozsahu 40 hodin pod vedením dvojice zkušených lektorů Daniely Čechové a Tomáše Titěry. Během 7 setkání se seznámíte s metodikou JSNS na základě animovaného seriálu V digitálním světě. Zaměříme se na výzvy, se kterými se žáci konfrontují od počátku svého pobytu v online světě – bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana a další. Čekají vás praktické návody, jak pracovat s materiály a jak s dětmi otevřít důležitá témata týkající se digitálního světa. Na probírané téma vždy promluví i odborníci z praxe – novináři, experti na e-bezpečí nebo závislosti a další. 

Přihlásit se na kurz pro ZŠ 

Kurz pro vyučující vyšších ročníků ZŠ 

Jste vyučujícím ve vyšším ročníku základních škol? Pracujete s žáky v rámci prevence nebo mimoškolním programu a rádi byste jim zprostředkovali znalosti o orientaci v mediálním světě?  

Pak právě pro vás jsme připravili 7 půldenních setkání, během kterých se společně zaměříme na fungování médií, zpravodajství, práci novinářů, reklamu, bezpečný pohyb na internetu, dezinformace či sociální sítě a bubliny. Součástí kurzu jsou i praktické analýzy mediálních sdělení podle metodické koncepce 5 klíčových otázek a praktické ukázky do hodin. Naši lektoři Lucie Bušová a Tomáš Titěra vám ukáží výhody práce s lekcemi JSNS (například ze série lekcí O médiích), jako je například přehledné uspořádání materiálů na jednom místě.  

Přihlásit se na kurz pro ZŠ 

Kurz pro vyučující na středních školách

"Kurz mi pomohl zorientovat se v tématech mediálního vzdělávání. Ukázal mi, odkud kam vést hodiny mediálky. Zpracované aktivity a náměty na činnosti jsou pro mě samozřejmě úžasnou podporou," říká jedna z absolventek našeho celoročního kurzu.  

Během něj vám v letošním roce představíme novinku na portále JSNS.CZ: interaktivní online kurzy mediálního vzdělávání. Ty pokrývají témata jako zpravodajství, dezinformace, kyberbezpečí, reklama a marketing a sociální bubliny a jsou vhodné i pro zadání na domácí přípravu.   

Lektory tohoto kurzu budou Jan Kubíček a Jaroslav Valůch. Součástí kurzu i jsou praktické analýzy mediálních sdělení podle metodické koncepce 5 klíčových otázek, pravidelná sdílení zkušeností z mediální výchovy a návštěvy odborníků z oboru. 

Přihlásit se na kurz pro SŠ

Všechny kurzy jsou akreditované MŠMT.  

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.