Mediální vzdělávání systematicky. Přihlaste se na jeden ze tří celoročních kurzů

12.9.2022 / Mediální vzdělávání

Praktické ukázky a tipy do výuky, sdílení nápadů mezi účastníky, inspirace do hodin, debaty s experty. V říjnu startujeme tři celoroční kurzy mediálního vzdělávání, a to pro vyučující nižších ročníků ZŠ, vyšších ročníků ZŠ a pro středoškolské vyučující. Každý kurz se skládá ze série několika setkání (online i offline), během kterých vám představíme metodiku JSNS spolu s vybranými lekcemi určenými právě pro mediální výchovu.  

S obsahem médií se setkávají děti už od útlého věku. A to nejen ty, které mají přístup k počítači, tabletu či mobilu. Jak se mají v nepřeberné nabídce fotografií, videí a různých sdělení vyznat? Jak je provést mediálním světem, který na ně možná v mnoha případech může působit jako džungle?  

Kurz pro vyučující nižších ročníků ZŠ 

Přihlaste se na náš kurz mediálního vzdělávání pro vyučující nižších ročníků ZŠ (doporučujeme pro 3. až 7. ročník) v rozsahu 40 hodin pod vedením dvojice zkušených lektorů Daniely Čechové a Tomáše Titěry. Během 7 setkání se seznámíte s metodikou JSNS na základě animovaného seriálu V digitálním světě. Zaměříme se na výzvy, se kterými se žáci konfrontují od počátku svého pobytu v online světě – bezpečí na internetu, sociální sítě a lajky, online hry, hesla, kyberšikana a další. Čekají vás praktické návody, jak pracovat s materiály a jak s dětmi otevřít důležitá témata týkající se digitálního světa. Na probírané téma vždy promluví i odborníci z praxe – novináři, experti na e-bezpečí nebo závislosti a další. 

Přihlásit se na kurz pro ZŠ 

Kurz pro vyučující vyšších ročníků ZŠ 

Jste vyučujícím ve vyšším ročníku základních škol? Pracujete s žáky v rámci prevence nebo mimoškolním programu a rádi byste jim zprostředkovali znalosti o orientaci v mediálním světě?  

Pak právě pro vás jsme připravili 7 půldenních setkání, během kterých se společně zaměříme na fungování médií, zpravodajství, práci novinářů, reklamu, bezpečný pohyb na internetu, dezinformace či sociální sítě a bubliny. Součástí kurzu jsou i praktické analýzy mediálních sdělení podle metodické koncepce 5 klíčových otázek a praktické ukázky do hodin. Naši lektoři Lucie Bušová a Tomáš Titěra vám ukáží výhody práce s lekcemi JSNS (například ze série lekcí O médiích), jako je například přehledné uspořádání materiálů na jednom místě.  

Přihlásit se na kurz pro ZŠ 

Kurz pro vyučující na středních školách

"Kurz mi pomohl zorientovat se v tématech mediálního vzdělávání. Ukázal mi, odkud kam vést hodiny mediálky. Zpracované aktivity a náměty na činnosti jsou pro mě samozřejmě úžasnou podporou," říká jedna z absolventek našeho celoročního kurzu.  

Během něj vám v letošním roce představíme novinku na portále JSNS.CZ: interaktivní online kurzy mediálního vzdělávání. Ty pokrývají témata jako zpravodajství, dezinformace, kyberbezpečí, reklama a marketing a sociální bubliny a jsou vhodné i pro zadání na domácí přípravu.   

Lektory tohoto kurzu budou Jan Kubíček a Jaroslav Valůch. Součástí kurzu i jsou praktické analýzy mediálních sdělení podle metodické koncepce 5 klíčových otázek, pravidelná sdílení zkušeností z mediální výchovy a návštěvy odborníků z oboru. 

Přihlásit se na kurz pro SŠ

Všechny kurzy jsou akreditované MŠMT.  

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.