Nejvíce táhne téma dezinformací, ukázaly Týdny mediálního vzdělávání

21.6.2021 / Mediální vzdělávání

Pátek 18. června byl posledním dnem letošních Týdnů mediálního vzdělávání (TMV). Vyučující, rodiče i široká veřejnost se mohli zapojit do živě vysílané debaty PRAVDA vs. LEŽ, vyzkoušet si znalosti v interaktivním kvízu o digitálním světě anebo (se) vzdělávat prostřednictvím Mediálního ringu 2

Šest osvětových týdnů na podporu mediální gramotnosti přineslo také videohru k tématu kyberšikany. DigiStories: Nela, první výuková videohra na portále JSNS.CZ, vzbudila velký zájem u vyučujících i žáků. Během TMV si ji zahrálo více než 1100 uživatelů. „Víc takových aktivit. Žáky hra hodně zaujala. Chtěli pokračování a další podobné aktivity,“ uvedl pedagog Jan Smrtka ze ZŠ Výsluní v Uherském Brodě. 

A mezi školami bodovala i druhá audiovizuální novinka portálu JSNS.CZ. Pořad Mediální ring 2 představuje témata a kauzy mediální problematiky v sérii pěti krátkých videích. „Moc se mi líbí. Je to svižné a srozumitelné,“ napsala o pořadu vyučující Andrea Baumannová z hodonínského gymnázia. 

Aktuálně nejsledovanějším dílem Mediálního ringu 2 je ten, který se věnuje dezinformacím. Tématu lživých tvrzení se věnovala i online debata předních českých novinářů s názvem PRAVDA vs. LEŽ. Čtyři hosté v čele s Martinem Řezníčkem z České televize mluvili o tom, jaké jsou principy ověřování informací a jak zabránit šíření nepravd. Do dnešního dne debatu zhlédlo přes 1500 diváků.

Vyučující si navíc mohli i tento rok objednat bonusový balíček. Zájem o tištěné výukové materiály, mezi nimiž byla např. aktuální doporučení Dezinformace a konspirace ve třídě: 10 tipů, jak reagovat, byl rekordní. Balíček si objednalo téměř 250 zájemců z řad vyučujících a metodiků prevence

Více informací o proběhlém ročníku najdete na webu TMV.

 

 

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.