Online debata PRAVDA vs. LEŽ

Týdnům mediálního vzdělávání každoročně patří debaty studentů s novináři na školách po celé České republice. Z důvodu částečného uzavření škol bohužel letos nemůžeme tyto debaty uspořádat ve třídách.

Připravili jsme pro vás proto možnost zúčastnit se se svou třídou letošní interaktivní debaty online. Debatu jsme vysílali živě v úterý 18. května dopoledne a vy se můžete podívat na její záznam a kdykoliv jej pustit studentům ve výuce.

Debata proběhla v rámci Týdnů mediálního vzdělávání a zároveň byla součástí dopoledního programu Jeden svět vzdělává festivalu Jeden svět 2021.

Hlavní témata debaty PRAVDA vs. LEŽ – 18. května 2021

  • PRAVDA vs. LEŽ v médiích. Jak rozeznávat fakta od lživých tvrzení? Jak ověřovat informace?  

  • Dezinformace a jejich vliv na nás. Proč nevěřit dezinformacím? Jak se bránit jejich vlivu? Jak sebou nenechat manipulovat?

 

Fotogalerie

 

Hosty debaty byli:

Martin Řezníček

Novinář a moderátor hlavní zpravodajské relace České televize Události a analyticko-zpravodajského pořadu Události komentáře. Od roku 2000 pracoval v Praze a Londýně pro českou redakci BBC. V roce 2006 nastoupil do zahraniční redakce České televize a od roku 2008 ji čtyři roky vedl. V letech 2013 až 2017 byl zahraničním zpravodajem ČT v USA. O své práci, zážitcích a zkušenostech z Ameriky napsal knihu Rozpojené státy. 

 

Lenka Kabrhelová

Novinářka a moderátorka zpravodajského podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12. Držitelka ocenění Novinářská křepelka z roku 2008. Působila v české redakci BBC World Service v Praze a částečně v Londýně. V letech 2008–2013 byla zahraniční zpravodajkou Českého rozhlasu v Rusku a v letech 2013–2017 posluchačům ČRo přinášela informace ze Spojených států. V roce 2017 získala významné roční stipendium Nieman Fellowship na Harvardské univerzitě. 

Jakub Kalenský

Analytik amerického think tanku Atlantic Council. Věnuje se tématu ruské dezinformační kampaně. Dříve pracoval jako politický novinář v několika českých médiích, v roce 2011 získal ocenění Novinářská křepelka. V letech 2015–2018 pracoval pro Evropskou unii v týmu East StratCom, kde se zaměřoval na boj proti dezinformacím. Společně se svým týmem založil web EUvsDisinfo.eu, který odkrývá a objasňuje ruské dezinformační kampaně proti Evropské unii. Na Filozofické fakultě vede kurz Informační agrese Kremlu a obrana proti ní. 

Janek Rubeš

YouTuber, reportér a podle svých slov „kluk, který natáčí videa“. Proslavil se investigativními videi a reportážemi. V roce 2016 byl zařazen do žebříčku 30 pod 30, který oceňuje 30 nejtalentovanějších lidí v Česku do 30 let. V roce 2018 získal cenu Novinářská křepelka za odvážnou investigativní žurnalistiku, se kterou dlouhodobě odhaluje špinavé praktiky pražských taxikářů, směnárníků a dalších tzv. šmejdů. S kolegou Honzou Mikulkou jsou zahraničním turistům známí jako Honest Guide průvodci Prahou, v poslední době publikují videa pod značkou Kluci z Prahy. 

Debatu moderoval:

Robert Čásenský

Novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel reportážně-investigativního magazínu Reportér. V roce 1993 začal psát do Českého deníku a přes Denní Telegraf a Lidové noviny přišel až do Mladé fronty DNES. Tu od roku 2006 vedl jako šéfredaktor. Po změně majitele novin v roce 2013 funkci šéfredaktora opustil. Následně založil a od roku 2014 vede měsíčník Reportér.   

 

 

 

Adéla Sílešová

Mediální vzdělávání

E-mail: adela.silesova@jsns.cz

Sandra Telenská

Mediální vzdělávání

E-mail: sandra.telenska@jsns.cz
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.