Online debata PRAVDA vs. LEŽ

Týdnům mediálního vzdělávání každoročně patří debaty studentů s novináři na školách po celé České republice. Z důvodu částečného uzavření škol bohužel letos nemůžeme tyto debaty uspořádat ve třídách.

Připravili jsme pro vás proto možnost zúčastnit se se svou třídou letošní interaktivní debaty online. Ptejte se předních českých novinářů, jak se vyznat v mediálním souboji faktů a lživých tvrzení!

Debata je určená především středoškolským studentům, žákům 2. stupně ZŠ a jejich vyučujícím. Vřele zveme i mediální odborníky, rodiče a širokou veřejnost se zájmem o společnost a dění okolo sebe.

Ptejte se hostů už teď

Termín debaty: úterý 18. května od 10 hodin

V úterý 18. května od 10:00 hodin budou čtyři odborníci z médií diskutovat o výzvách, kterým novináři i široká veřejnost aktuálně čelí. Na která konkrétní témata se můžete těšit?

  • PRAVDA vs. LEŽ v médiích. Jak rozeznávat fakta od lživých tvrzení? Jak ověřovat informace?  

  • Dezinformace a jejich vliv na nás. Proč nevěřit dezinformacím? Jak se bránit jejich vlivu? Jak sebou nenechat manipulovat?

  • Úloha učitelů a školy v boji s dezinformacemi. Co můžou udělat sami studenti? A jak ve škole mluvit o dezinformacích, aniž by do toho vyučující vnášeli svůj názor?  

Hosté

Pozvání diskutovat přijali:

  • Martin Řezníček (moderátor hlavní zpravodajské relace České televize, bývalý zahraniční zpravodaj České televize v USA)
  • Janek Rubeš (youtuber a reportér, je známý díky odhalení špinavých praktik pražských taxikářů, jeho videa pod značkou Honest Guide a Kluci z Prahy mají statisíce zhlédnutí),
  • Lenka Kabrhelová (moderátorka zpravodajského podcastu Vinohradská 12, bývalá zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku a v USA)
  • Jakub Kalenský (analytik think tanku Atlantic Council, specializuje se na odkrývání ruských dezinformací, bývalý novinář).

Debatu bude moderovat Robert Čásenský (zakladatel a šéfredaktor reportážně-investigativního časopisu Reportér, bývalý šéfredaktor Mladé fronty DNES). 

 

Studenti, ptejte se hostů už teď! 

Studenti, zeptejte se zkušených novinářů z tisku, televize, rádia i internetu už teď! Nahrajte svou otázku na video a zašlete ji na e-mail tmv@jsns.cz. Vybrané otázky budou součástí přímého přenosu debaty, tak využijte této jedinečné příležitosti! 

Video s natočenou otázkou nám zašlete do úterý 11. května do 15 hodin skrze jakoukoliv online úschovnu. Do e-mailu napište své jméno a příjmení, věk a vaši školu. 

Těšíme se na vaše dotazy!