SHORTCUT – malé příběhy, velká témata

Cílem mezinárodního projektu Shortcut – malé příběhy, velká témata je zlepšit povědomí mladých diváků a divaček o společensky důležitých tématech současné Evropy pomocí inspirativních evropských filmů a zároveň podpořit vyučující ve vzdělávání žáků skrze film a motivovat k zařazení filmové výchovy do výuky.

Do kolekce jsme vybrali jedenáct krátkých evropských filmů, které jsou tématem a zpracováním atraktivní pro mladé diváky a divačky. Jejich délka nepřesahuje 30 minut a věk jejich protagonistů je podobný věku žáků (v rozmezí 12–18 let). Dle našich zkušeností žáka vždy více zaujme film, ve kterém vystupují jeho vrstevníci a který se ho nějakým způsobem přímo dotýká a je pro něj něčím aktuální.

Na mezinárodním projektu Shortcut se podílely čtyři evropské organizace: Centrum Edukacji Obywatelskiej – CEO (Polsko), The Nerve Center (Severní Irsko), Jeden svět na školách (Česká republika) a Os Filhos de Lumière (Portugalsko). Díky této spolupráci vám můžeme nabídnout k jednotlivým filmům doprovodné výukové materiály, které nejen rozvíjejí témata promítaných snímků a pracují s osobnostním rozvojem žáků, ale také učí nahlížet na film z pohledu filmové výchovy. U filmů z projektu Shortcut tak najdete: plány lekcí s doporučenými aktivitami, kreativní cvičení, filmové analýzy nebo filmové otázky.

Poskytované materiály umožňují žákům získat nebo prohloubit znalosti o promítaných tématech, zaměřují se také na sebepoznání a osobnostní rozvoj žáků, případně jim poskytují vhled do filmového jazyka a základů filmové výchovy. Plány lekcí také pomáhají žákům zachytit a přesně popsat prožitek z filmů, rozvíjejí individuální i týmovou práci žáků a vedou žáky k formulování vlastních názorů.

Jednotlivé partnerské materiály můžete používat jako komplexní balíček, vybrat si lze ale jen určité části a různě je kombinovat do nového celku přizpůsobeného konkrétním potřebám vašich žáků.

V rámci projektu se pod vedením profesionálních filmařů uskutečnily také filmové workshopy pro studentské týmy a vzniklo několik studentských filmů. Podívejte se na inspiraci z minulých let.

Součástí kolekce filmů Shortcut jsou následující lekce:

 

Holka z Instagramu / Het meisje van 672K / Marks Mirjam / Nizozemsko / 2016 / 18 min. / dabing

Po necelých dvou letech aktivního focení má patnáctiletá Annegiene na svém instagramovém profilu téměř 800 000 fanoušků a mezi mladými instagramovými tvůrci se stává celebritou. Krátký dokumentární film zachycuje její věhlas na sociálních sítích, který však kontrastuje s minimem opravdových přátel.

Lekce

 

Poslouchám/ Listen / Astrid Bussink / Nizozemsko / 2017 / 15 min. / dabing

Dětský svět je občas plný komplikací a problémů, o kterých není vždy snadné mluvit s rodiči nebo přáteli. V Nizozemsku pomáhá dětem speciální telefonní linka Kindertelefoon – obdoba české Linky bezpečí. Krátký dokumentární film zachycuje autentické zpovědi neznámých dětí.

Lekce

 

Miruna / Girl on a mission / Eva van Barneveld, Heleen D'Haens / Nizozemsko / 2017 / 16 min. / dabing

Přijímací zkoušky na policejní akademii sice nebudou žádná hračka, ale Miruna je odhodlaná uspět a vymanit se z podmínek sociálně vyloučené lokality, kde žije. Krátký dokumentární film přibližuje dívčinu nelehkou cestu za splněním velkého studijního snu.

Lekce

 

Kovbojové z předměstí / Urban cowboys / Pawel Ziemilski / Polsko / 2016 / 30 min. / titulky

Může kůň někomu zachránit život? Obyvatelé dublinského předměstí Clondalkin se shodují, že rozhodně ano. Pro hrdiny syrového dokumentu znamená tento „koníček“ úlevný únik z reality a ušlechtilá zvířata jsou často hromosvodem jejich složitých emocí.

Lekce

 

Superjednotka / Superunit / Teresa Czepiec / Polsko / 2014 / 20 min. / titulky

„Dům je stroj na bydlení,“ pravil slavný architekt 20. století Le Corbusier. Věřil, že dokonale účelové a racionálně naplánované stavby nejlépe naplní lidské potřeby. Právě touto myšlenkou se inspirovali při stavbě Superjednotky, největšího obytného domu v Polsku.

Lekce

 

Jak jsem vyhrál / I was a winner / Jonas Odell / Švédsko / 2016 / 14 min. / titulky

Cestu od hráčské vášně až k těžké závislosti vypráví tento skvostný animovaný dokument. Tři příběhy vyprávěné ústy hrdinů ze světa videoher mají jedno společné: izolaci, do které hraní své oběti dostalo.

Lekce

 

Tragický příběh se šťastným koncem / The Tragic story with happy ending / Regina Pessoa / Portugalsko / 2005 / 7 min. / titulky

Lyrický animovaný film o přijetí vlastní jinakosti. Sedmiminutová ‚bajka‘ vypráví o dívce, která bojuje s úzkostmi, jež svírají celou její existenci. Teprve v momentě, kdy přijme sebe sama takovou, jaká je, dokáže se nad své problémy povznést.

Lekce

 

Zpívej / Mindenki / Kristóf Deák / Spojené státy americké / 2001 / 31 min. / titulky

Malá Žofi přichází do nové školy. Ráda zpívá, a tak se rychle nadchne pro místní pěvecký sbor. Krátký hraný film o síle přátelství a o tom, jak důležité je nebát se postavit za práva druhých, ačkoli protivník je zdánlivě neporazitelný.

Lekce

 

Dveře / The Door / Juanita Wilson / Irsko / 2008 / 16 min. / titulky

Nikolaiova rodina opouští Pripjať třetí den po tragickém výbuchu jaderné elektrárny Černobyl. Krátký hraný film nominovaný na Oscara ilustruje hrůzu černobylských událostí na příběhu rodiny, která ze dne na den musela zavřít dveře za svým životem.

Lekce

 

Rafa / Rafa / João Salaviza / Portugalsko / 2012 / 25 min. / titulky

Hraný film o třináctiletém Rafovi, který žije s matkou, starší sestrou a jejím malým synkem v chudé části Lisabonu. Film se velmi citlivě dotýká problémů sociálně slabých rodin a získal Zlatého medvěda pro nejlepší krátký film na Berlinale 2012.

Lekce

 

Černá ovce / Black Sheep / Ed Perkins / Velká Británie / 2018 / 27 min. / titulky

Píše se rok 2000 a rodina nigerijských přistěhovalců opouští Londýn. Doufá, že v anglickém Essexu najdou bezpečné útočiště a klidný život. Docudrama o šrámech, které na dětské duši zanechá xenofobie a násilí, s mrazivou působivostí vypráví ve filmu skutečný Cornelius.

Lekce

Partneři projektu Shortcut

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.