Startují Týdny mediálního vzdělávání. O diskuzi s novináři na školách či materiály do výuky se přihlásilo přes 150 českých škol

22.5.2023 / Mediální vzdělávání

Už posedmé pořádáme několikatýdenní akci na podporu mediální gramotnosti mladých lidí s názvem Týdny mediálního vzdělávání (TMV). Do letošního ročníku se zapojilo přes 150 škol v 85 městech. Žáci a studenti během nich budou diskutovat s žurnalisty o novinářské práci ve více než 90 debatách. Proběhne také na 20 exkurzí v redakcích České televize, České tiskové kanceláře, Respektu, Deníku N a Seznam Zpráv. Součástí nabídky pro školy je i balíček se sadou nových výukových plakátů Pět klíčových otázek. Celou akci odstartuje 23. května v 10 hodin online debata pro školy s názvem Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence.

Týdny mediálního vzdělávání se letošním výběrem výukových materiálů i nabídkou debat s novináři či exkurzí přímo v redakcích zaměří na význam kvalitních nezávislých médií. "Důvěra středoškoláků v média klesá, jak vyplývá z našeho výzkumu, který jsme publikovali na začátku roku 2023,” říká Karel Strachota, ředitel programu JSNS. "Přes šedesát procent žáků se domnívá, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina žáků zastává názor, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace. Toto vše se pak projevuje také v tom, že ubylo mladých lidí, kteří nezávislá média považují za důležitá pro demokracii. Považujeme proto za důležité mladým lidem přímo na školách přibližovat důvody, proč potřebujeme kvalitní média pracující podle určitých standardů nejen jako zdroj informací důležitý pro naše rozhodování, ale i jako nezastupitelný pilíř demokracie. Zároveň jim chceme poskytnout doporučení, jak zdroje takových ověřených informací hledat, a především jak různá mediální sdělení podrobovat kritickému zkoumání. Osvědčeným způsobem, jak o těchto tématech s mladými lidmi hovořit, je právě osobní kontakt se zkušenými žurnalisty,” doplňuje Karel Strachota.

Proběhne více než devadesát debat s novináři

Do letošního ročníku se přihlásilo přes 150 škol, a to napříč celou ČR i stupni vzdělávání. Využily tak nabídky pořadatele uspořádat debatu s novináři nebo navštívit některou ze zapojených redakcí, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Některé z více než 90 připravovaných debat se zúčastní a s žáky a studenty si o žurnalistické práci budou povídat členové redakcí České televize, České tiskové kanceláře, Deníku, Deníku N, serveru Hlídací pes, magazínu Reportér, týdeníku Respekt, redakce Seznam Zprávy, a to včetně svých šéfredaktorů a jejich zkušených kolegů.

Zapojení novináři do TMV 2023

Speciální nabídka pro střední odborné školy a odborná učiliště 

Studenti středních odborných škol a odborných učilišť vykazují dlouhodobě ve srovnání se svými vrstevníky horší výsledky ve výzkumech úrovně mediální gramotnosti a jsou tak více zranitelní vůči dezinformacím a dalším hrozbám. To úzce souvisí s tím, že tyto školy čelí při zavádění mediálního vzdělávání specifickým bariérám. V letošním ročníku Týdnů mediálního vzdělávání jsme proto právě pro tyto školy připravili speciální nabídku, která jim pomůže při zavádění mediálního vzdělávání, a propojili jsme je se zkušenými vyučujícími, kteří jim pomohou mediální výchovu nastartovat pomocí ukázkových hodin a projektových dní. O tuto nabídku projevilo zájem přes 30 středních odborných škol a učilišť.

Žurnalistika a umělá inteligence: online debata pro školy i veřejnost

Rychlý rozvoj technologií a digitálních nástrojů má v současné době vliv na každou oblast lidského působení, i na novinářskou práci. K zahájení Týdnů mediálního vzdělávání jsme připravili debatu na téma Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence. Pozvání k diskuzi přijala moderátorka a autorka zpravodajského podcast 5:59 Lenka Kabrhelová ze Seznam Zprávy, vědecký novinář Petr Koubský z Deníku N a šéfredaktorka ČTK Radka Matesová Marková. Moderátorské role se ujme Michael Rozsypal. Debata je určena primárně starším žákům druhého stupně ZŠ a studentům středních škol a bude streamovaná zde na portálu JSNS.CZ, na facebookové stránce JSNS a YouTube kanálu společnosti Člověk v tísni 23. května od 10:00. Zájemci mohou hostům pokládat otázky předem nebo v průběhu debaty prostřednictvím aplikace Sli.do, a to přímo na portálu JSNS.CZ.

Výukové materiály zdarma do škol

Zapojené školy získávají od pořadatele zdarma bonusový balíček, který obsahuje tištěné publikace a didaktické materiály k odborné přípravě a k užití ve výuce. Součástí balíčku bude nová sada plakátů založená na metodické koncepci 5 klíčových otázek. Ta představuje jednoduchý nástroj k analýze mediálních sdělení. Vyučující si mohou vybrat z již existujících a praxí ozkoušených audiovizuálních i tištěných materiálů z portálu JSNS.CZ, například filmy o zpravodajství, dezinformacích a propagandě a provést reflexi emocí žáku. Během Týdnů mediálního vzdělávání představíme také novou lekci vhodnou do hodin mediální výchovy s názvem Co si myslíme, že si myslí odborníci (a jak se pleteme), která bude zaměřena na roli odborníků v mediích a mediální objektivitu. Lekce vznikla ve spolupráci s Institutem pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při CERGE-EI. Veškeré existující i nové materiály budou po skončení Týdnů mediálního vzdělávání k dispozici na našem portálu všem školám trvale zdarma.


Jeden svět na školách uspořádal první ročník Týdnů mediálního vzdělávání v roce 2017, a to za podpory desítek novinářů a partnerů z řad organizací a subjektů, zabývajících se mediálním vzděláváním. Šest týdnů trvající akce se setkala s pozitivním ohlasem jak na straně vyučujících, tak odborné veřejnosti. Následovaly další úspěšné ročníky. Na přelomu května a června se tak v uplynulých letech na základních a středních školách po celé České republice konaly filmové projekce, semináře, debaty s novináři z nezávislých redakcí a s mediálními odborníky.

 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.