Záznam debaty na téma Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence

Úvodní debata žáků s novináři proběhla v úterý 23. května na Gymnáziu Jana Keplera, odkud byla živě streamovaná na Facebooku JSNS a YouTube Člověka v tísni. 

Na téma Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence diskutovali tři zkušení novináři Lenka Kabrhelová ze Seznam Zpráv, Petr Koubský z Deníku N a Radka Matesová Marková z ČTK. Debatu moderoval Michael Rozsypal. 

 

Podívejte se na záznam debaty: 

TÉMA: Kvalitní žurnalistika v době umělé inteligence

  • Využívají novináři umělou inteligenci a může jim v jejich práci pomoci?
  • Má umělá intelgince negativní dopady na povolání novináře? Může novináře zcela nahradit?
  • Jaký vliv může AI mít na vznik a šíření dezinformací?
  • Co znamená "kvalitní žurnalistika" a jak se liší od té "nekvalitní" ať už psané lidmi, nebo stroji? Co pro novináře znamená osobní odpovědnost, profesní čest důraz na vysokou kvalitu a profesionalitu

Hosté

Lenka Kabrhelová (Seznam Zprávy) 

Autorka a moderátorka podcastu 5:59 na Seznam Zprávách....
Rozbalit

Lenka Kabrhelová (Seznam Zprávy) 

Autorka a moderátorka podcastu 5:59 na Seznam Zprávách. V minulosti založila a vedla podcast Vinohradská 12 v Českém rozhlase. V ČRo působila také jako reportérka a zahraniční zpravodajka v Rusku  a USA. V roli korespondentky informovala o přelomových událostech posledního desetiletí, od války v Gruzii až po americké prezidentské volby, které do Bílého domu dovedly Donalda Trumpa. Je držitelkou Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2020. V roce 2017 získala v USA prestižní novinářské ocenění „Nieman Fellowship“ na Harvardově univerzitě, kde se během ročního pobytu zabývala polarizací médií a vztahy střední Evropy k Rusku a Spojeným státům. Díky svým zkušenostem z různých médií a s rozličnými formáty a žánry má unikátní náhled na to, co každodenní novinářská práce obnáší a nakolik je nahraditelná umělou inteligencí.  

Zavřít

×

Petr Koubský (Deník N) 

V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie....
Rozbalit

Petr Koubský (Deník N) 

V Deníku N je vedoucím rubriky Věda a technologie. Dlouhá léta vedl známé Softwarové noviny, v anketě Křišťálová Lupa se stal Osobností roku. Byl editorem a spoluvydavatelem magazínu 067. Moderuje odborné konference. Učí na VŠE a na FF UK, vedl také vzdělávací instituci iCollege.  Dlouhodobě se věnuje tématu umělé inteligence a jejího současného i budoucího vlivu na společnost. 

Zavřít

×

Radka Matesová Marková (ČTK)

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V ČTK pracuje již...
Rozbalit

Radka Matesová Marková (ČTK)

Šéfredaktorka zpravodajství ČTK. V ČTK pracuje již přes 20 let, začínala jako zpravodajka domácí redakce, poté zpravodajka ČTK v  Paříži. Držitelka ocenění Novinářská křepelka za rok 2003 pro mladé a perspektivní novináře. Od roku 2004 vedoucí zahraniční redakce ČTK, poté šéfeditorka zpravodajství. Šéfredaktorkou zpravodajství ČTK se stala v únoru 2018 jako první žena ve stoleté historii národní agentury. V rámci ČTK se zabývá i možnostmi automatizace zpravodajství.

Zavřít

×

Moderátor

Michael Rozsypal

Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd...
Rozbalit

Michael Rozsypal

Vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Semestr absolvoval také na Université Libré Bruxelles v Bruselu. Od roku 2012 působil v Českém rozhlase. Postupně se přes působení v domácí redakci Radiožurnálu dostal v lednu 2014 k moderování na Českém rozhlase Plus. Pět let moderoval ranní vysílání, pořad Interview Plus, diskuzní duel Pro a proti, mimořádná vysílání a speciály a také Veřejné debaty Plusu v regionech, které se za účasti publika vysílaly živě na sociálních sítích. Od listopadu 2020 do února 2023 působil ve zpravodajské internetové televizi DVTV. Pět let pracoval v think tanku působícím v oblasti mezinárodních vztahů Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). V současné době je novinářem na volné noze.

Zavřít

×

Partneři projektu

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.