Proběhl 14. ročník Měsíce filmu na školách

3.12.2018 / Příběhy bezpráví

Letos již počtrnácté proběhl na stovkách základních i středních škol Měsíc filmu na školách. Podívejte se na zajímavé statistiky i ohlasy vyučujících!

V letošním roce se do Měsíce filmu na školách zapojilo 394 škol a projekcí s besedami se tak zúčastnilo bezmála 16 000 žáků. Podobně jako v dřívějších ročnících, i letos tvořily polovinu zapojených školy základní, po čtvrtině pak gymnázia a ostatní střední školy.

 

Vyučující si mohli vybírat ze čtyř filmů - Právě se vracím z Hradu, Jan Masaryk a třetí republika, Případ Dr. Horáková a Ztrácená duše národa: Ztráta tradice. Filmy vyvolaly u učitelů velmi podobný zájem - podívejte se, v jakém poměru se promítaly:

 

Po projekcích následovaly besedy s hosty. Besedy často navštěvovali laureáti Ceny Příběhů bezpráví Hana Truncová, František Teplý nebo Zdeněk Kovařík. Z dalších pamětníků můžeme jmenovat například Jana Rumla, Leo Žídka, Věru Pytlíčkovou, Martina Mejstříka nebo Milušku Havlůjovou. Nechyběli samozřejmě ani historici - Pavel Kugler, Prokop Tomek nebo Pavel Žáček - i filmoví tvůrci, např. Jan Kačer, Čestmír Církva či Robert Sedláček.

Zapojených učitelů jsme se ptali, proč se do Měsíce filmu na školách zapojují. A jak nám odpovídali?

  • "Je to vhodná příležitost, jak studentům nevšední formou přiblížit období, které je jim poměrně vzdálené."
  • "Akce je u žáků oblíbená, mají možnost setkat se s historikem, vidět prameny k historii své obce."
  • "Jsme již pravidelnými účastníky, neboť tuto akci vnímáme jako vhodné a žádoucí připomenutí zásadních společensko-historických témat vyvolávajících užitečnou diskuzi. Vedle toho jde o vítané zpestření, zatraktivnění a doplnění výuky."
  • "Přijde mi důležité, aby informace získané z dějepisných učebnic a jiných materiálů byly doplněny "živým zdrojem". Děti se, podle mých zkušeností, pak i více ptají svých dědečků a babiček na jejich cestu životem/dějinami."

 

Pro zajímavost se také můžete podívat, jaké kraje nejvíce promítaly.

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.