ZAŘAĎTE NAŠE DOKUMENTÁRNÍ FILMY DO VÝUKY ČEŠTINY

14.5.2015 / Vzdělávání vyučujících

Když si rozkliknete aktivity, které jsou u každé audiovizuální lekce, tak hned podle úvodních popisků poznáte, do jakých vyučovacích hodin se vám můžou hodit. Tentokráte jsme vytipovali pět aktivit pro češtináře.

Promítněte žákům poetický animovaný snímek Muž, který sázel stromy, ve kterém sledujeme příběh fiktivní postavy Élzearda Bouffiera. Vyzkoušejte aktivitu s názvem Ekologická novela, ve které si žáci zkusí literárně-teoretický rozbor příběhu dle požadavků státní maturity.

Žákům prvního stupně zkuste promítnout snímek Žirafa v nesnázích a vyzkoušejte s nimi aktivitu Naše příjmení. Žáci se díky ní dozvědí, jak vznikají příjmení v České republice.

Prostřednictvím aktivity Svět ve 22 minutách ke snímku Plážová bouře jako žádná jiná si žáci vyzkoušejí role pracovníků redakce televize. Žáci si díky aktivitě uvědomí selektivitu televizního zpravodajství a faktory ovlivňující výběr zpráv.

Vyzkoušejte také aktivitu Kniha Knih k pochopení zneužití tiskovin pro manipulaci a propagandu. Žáci v rámci aktivity sestaví seznam knih, které je nějakým způsobem ovlivnily, a seznam těch, které ovlivnily lidstvo či dějiny. Aktivitu naleznete v audiovizuální lekci Eugeniové.

Pokud si se žáky potřebujete procvičit zajímavým způsobem psaný projev, pak doporučujeme aktivitu s názvem Dopis neteři k česko-dějinnému snímku In nomine patris, vyprávějícím o čihošťském zázraku.

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.