80. léta

Otevřete na příkladu nezávislých iniciativ z konce 80. let a přístupu represivních složek k nim s žáky diskusi o společnosti pozdního socialismu. Nabízíme vám film České děti, doprovodné materiály a aktivity, nebo videomedailonek legendy českého undegroundu, Ivana Martina Jirouse - Magora.

Informační text

Informační text k filmu České děti se věnuje nezávislým iniciativám 80. let. Otevírá také otázku příslušníků StB zapojených do represí vůči sdružením a jejich potrestání po roce 1989.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: České děti

Karel Strachota / Česká republika / 2012 / 38 min.

Dokumentární film Karla Strachoty připomíná hnutí převážně mladých lidí, které patřilo k nejvýraznějším protikomunistickým iniciativám pozdních 80. let. Ve snímku se kombinují hrané rekonstrukce s archivními záběry a vystoupením pamětníka - Petra Placáka.

Aktivita: Na čí straně jsi?

V aktivitě jsou žáci rozděleni do čtyř skupin, které částečně reprezentují společnost 80. let - na straníky, represivní aparát, opozici a šedou zónu. Pokusí se obhájit, proč je právě postoj jejich skupiny správný a oprávněný - tak, aby přesvědčili ostatní, že se k nim mají připojit. 

 

 

 

Materiál: Medailonek Ivana Martina Jirouse - Magora

Podívejte se na krátký videomedailonek legendy českého undergroundu.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.