Udělení Ceny Příběhů bezpráví 2021

Minulý rok jsme již potřinácté předali Cenu Příběhů bezpráví, na kterou jsou mladými lidmi do 30 let každoročně nominovány žijící i nežijící osobnosti, jež zastávaly odvážné postoje a aktivně se postavily komunistickému režimu v bývalém Československu. Letos jsme se rozhodli udělit Cenu Příběhů bezpráví do zahraničí, konkrétně statečným osobnostem v Bělorusku. 

Laureáti, které vybrala studentská porota, jsou mladí lidskoprávní aktivisté z Běloruska. Ocenění na dálku symbolicky předají pamětníci komunistického bezpráví v Československu, nositelé Ceny Příběhů bezpráví z předchozích let. Chceme tím poukázat na podobnost osudů odpůrců komunismu v Československu s příběhy lidí, kteří se v zemích postsovětského regionu v současné době zasazují o dodržování lidských práv, svobodu, demokracii a právní stát. Totalitní a autoritářské režimy se projevují stále stejně, zločinně, agresivně, nelidsky. A stejné jako v minulosti jsou také příběhy statečných mužů a žen, kteří jim vzdorují.

Ocenění skrze video předali symbolicky pamětníci komunistického bezpráví v Československu, nositelé Ceny Příběhů bezpráví z předchozích let — Vlasta ČernáJiřina Čechová a Pavel Horák.

Těm, kteří už jsou za podobnou činnost zavřeni, bych chtěla vzkázat, aby neztráceli naději, aby si stále představovali, že to, co udělali bude mít pozitivní účinek, že něco pozitivního přinese pro společnost. A aby si každý den říkali, že ten den, který sedí ve vězení, že už je den poslední. Mně to velmi pomáhalo. Za každým zamračeným dnem, přichází ten slunečný. A aby věřili, že ten slunečný den se opravdu dostaví, vzkazuje laureátům Vlasta Černá.  

Tento projekt byl podpořen Magistrátem hlavního města Prahy.

Laureáti Ceny Příběhů bezpráví 2021

Kseniya Syramalot (*1991)

Ksenia Syramalot je studentka a mluvčí Běloruské...
Rozbalit

Kseniya Syramalot (*1991)

Ksenia Syramalot je studentka a mluvčí Běloruské studentské asociace, která byla zadržena a obviněna ze zločinného spiknutí za účelem organizace masových nepokojů na univerzitách. Ksenia Syramalot je premiantka, která ve dvou přijímačkách na univerzitu získala nejvyšší možné skóre a v souvislosti s tím o ní kdysi natočila reportáž i běloruská státní televize. Studentka filozofie a sociálních věd na univerzitě vstoupila do režimu nepohodlné Běloruské studentské asociace. Když v srpnu 2020 začaly protesty po prezidentských volbách, studenti se k nim přidali také – velká část z nich byla právě z Běloruské studentské asociace, včetně Ksenii. V červenci 2021 byla Ksenia Syramalot v takzvaném Procesu se studenty odsouzena ke dvěma a půl letům vězení.

Zavřít

×

Mikita Jemialjanaw (*2000)

Vysokoškolskému studentovi Mikitovi...
Rozbalit

Mikita Jemialjanaw (*2000)

Vysokoškolskému studentovi Mikitovi Jemialjanawovi  bylo pouhých 19 let, když byl odsouzen na čtyři roky vězení za poškození majetku státu. Svým symbolickým činem chtěl upozornit na špatné zacházení s politickými vězni v Bělorusku a na despotickou povahu státu. Společně a Ivanem Komarem byl Jemialjanaw obviněn z házení žárovek naplněných barvou na fasádu budovy minského městského soudu v září 2019 a z použití hořlavé směsi k zapálení dveří vazební věznice v říjnu 2019 v Minsku. Mikita Jemialjanaw nepopřel svou účast na těchto akcích a uvedl, že jejich cílem bylo upozornit na situaci politických vězňů v Bělorusku, vyjádřit nesouhlas se stávajícím systémem a represemi za svobodně projevený názor. Matce Mikity Anastasii Jemialjanaw je neustále vyhrožováno ze strany bezpečnostních sil kvůli aktivní podpoře jejího syna, zveřejňování informací a psaní dopisů dalším vězňům.  V říjnu tohoto roku oznámil, že bude držet hladovku na protest tomu, jak s ním ve vězení zacházejí.

Zavřít

×

Palina Sharenda-Panasiuk (*1975)

Palina Sharenda-Panasiuk je občanská aktivistka...
Rozbalit

Palina Sharenda-Panasiuk (*1975)

Palina Sharenda-Panasiuk je občanská aktivistka z Brestu a matka dvou malých dětí. V roce 2001 se přidala k mládežnickému hnutí Zubr,  od roku 2007 je v proevropském hnutí Evropské Bělorusko. V roce 2019 se snažila kandidovat jako protestní kandidátka do parlamentu. Polina byla zadržena 3. ledna 2021. Bezpečnostní složky vyrazily dveře v jejím bytě, provedly prohlídku a Polina byla zadržena a v poutech odvezena. Později byla umístěna do cely předběžného zadržení. Podle článku 364 trestního zákoníku (násilí vůči veřejnému činiteli) byla obviněna z poškrábání jednoho z policistů, kteří přišli k ní domů. Později vyšlo najevo, že žena byla také obviněna z urážky prezidenta a zástupce úřadů. Během svého uvěznění si Polina několikrát stěžovala na psychický a fyzický nátlak. Dne 9. června 2021 soud okresu Brest vynesl rozsudek – dva roky vězení v kolonii obecného režimu. Rovněž musí třem policistům zaplatit v přepočtu 1800 dolarů za „morální újmu“, kterou utrpěli. 

Zavřít

×

Pokud chcete sledovat osudy studentů z Běloruské studentské asociace nebo je chcete finančně či jinak podpořit navštivte jejich webové stránky.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.