80. léta

Otevřete na příkladu nezávislých iniciativ z konce 80. let a přístupu represivních složek k nim s žáky diskusi o společnosti pozdního socialismu. Nabízíme vám film České děti, doprovodné materiály a aktivity, nebo videomedailonek legendy českého undegroundu, Ivana Martina Jirouse - Magora.

Informační text

Informační text k filmu České děti se věnuje nezávislým iniciativám 80. let. Otevírá také otázku příslušníků StB zapojených do represí vůči sdružením a jejich potrestání po roce 1989.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: České děti

Karel Strachota / Česká republika / 2012 / 38 min.

Dokumentární film Karla Strachoty připomíná hnutí převážně mladých lidí, které patřilo k nejvýraznějším protikomunistickým iniciativám pozdních 80. let. Ve snímku se kombinují hrané rekonstrukce s archivními záběry a vystoupením pamětníka - Petra Placáka.

Aktivita: Na čí straně jsi?

V aktivitě jsou žáci rozděleni do čtyř skupin, které částečně reprezentují společnost 80. let - na straníky, represivní aparát, opozici a šedou zónu. Pokusí se obhájit, proč je právě postoj jejich skupiny správný a oprávněný - tak, aby přesvědčili ostatní, že se k nim mají připojit. 

 

 

 

Materiál: Medailonek Ivana Martina Jirouse - Magora

Podívejte se na krátký videomedailonek legendy českého undergroundu.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.