Druhý odboj

Připomeňte si hrdiny druhého československého odboje. Díky filmu Nebe nad Evropou se dozvíte více o Čechoslovácích, kteří za 2. světové války sloužili u Royal Air Force, pomocí aktivit pak můžete otevřít i diskusi na téma jejich poválečných osudů.

Informační text

Informační text k doporučovanému filmu Nebe nad Evropou odpovídá na otázky o čs. letcích v Anglii, kteří představují početnou skupinu zástupců druhého zahraničního odboje. Věnuje i jejich perzekuci po válce a dává tak možnost plynule přejít od tématu druhého odboje k odboji třetímu.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: Nebe nad Evropou

Helena Třeštíková / Česká republika / 2003 / 56 min.

Dokument Heleny Třeštíkové mapuje osudy tří čs. letců - gen. Františka Fajtla, prof. Jana Wienera a gen. Františka Peřiny, kteří za 2. sv. války za svou vlast bojovali v Anglii. Pomocí osobní svědectví jich samých, jejich manželek i dobových dokumentů mapuje také jejich poválečné osudy a léta strávená v komunistických kriminálech.

Aktivita: Dvojí pohled na české válečné letce

Žáci jsou při aktivitě konfrontováni s dvěma radikálně odlišnými pohledy na čs. letce z Anglie. Jedna skupina bude pracovat s článkem vydaným čerstvě po válce, druhá s článkem z období po únoru 1948. V čem se oba články liší? Jakým jazykem mluví propaganda, a proč se zaměřila právě na letce?

Pracovní list

Využijte pracovní list z dílny Moderních dějin zaměřený na každodenní život a výcvik letců RAF v Británii. Pomocí medailonků se žáci seznámí i s osudy našich nejvýznamnějších letců. Pracovní list naleznete zde.

Aktivita: Jaký je hrdina

Nechte své žáky sestavit si ze svých poznámek životní příběh některého z letců, o kterých se mluví ve filmu, a napsat tomuto člověku krátký vzkaz. Jak asi budou vypadat vzkazy pro generály Fajtla a Peřinu nebo profesora Wienera?

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.