Operace Paměť

Julii Hruškovou vybrali studenti v roce 2010 jako jednu z laureátů Ceny Příběhů bezpráví. Nástup komunistického režimu v únoru 1948 pro ni měl fatální celoživotní následky.

Narodila se do rodiny hajného na česko-rakouském pomezí a díky otci tak výborně znala okolí. Chtěla se stát malířkou, ale její sen se nesplnil. Místo toho pracovala jako dělnice v gumárenské fabrice.

Na jaře 1949 vyhověla prosbě svého kolegy, kterému hrozilo zatčení, a převedla ho i se dvěma kamarády přes hranice do Rakouska. Tam se zamilovala do amerického vojáka, s nímž přišla do jiného stavu. Navzdory svému těhotenství se ale ještě jednou vydala zpět do Československa, kam byla vyslána vypátrat nezvěstného kurýra.

 


 

 


 

Pravidla soutěže

  • Od 22. do 26. října bude každý den na Facebooku a portálu JSNS.CZ zveřejněn jeden příběh člověka, jehož život poznamenal komunistický převrat v únoru 1948. Příběh však nebude dokončený a bude na soutěžících, aby poznali, jak se jeho či její příběh vyvíjel dále.
  • Na stránkách jsns.cz/SestavPribeh budou zveřejněny vždy tři možnosti pokračování příběhu. Jen jedna je ale ta správná. Každý soutěžící ve formuláři vybere jednu ze tří možností (1, 2, nebo 3) a vyplní svůj e-mail.
  • Každý den ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Výherce budeme kontaktovat na zadaný e-mail, a pošleme mu karetní hru Operace Paměť, která obsahuje 36 příběhů pamětníků.
  • Zadané e-maily využijeme pouze k oslovení výherců, pro žádná jiná sdělení je nebudeme využívat.
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.