Operace Paměť

Julii Hruškovou vybrali studenti v roce 2010 jako jednu z laureátů Ceny Příběhů bezpráví. Nástup komunistického režimu v únoru 1948 pro ni měl fatální celoživotní následky.

Narodila se do rodiny hajného na česko-rakouském pomezí a díky otci tak výborně znala okolí. Chtěla se stát malířkou, ale její sen se nesplnil. Místo toho pracovala jako dělnice v gumárenské fabrice.

Na jaře 1949 vyhověla prosbě svého kolegy, kterému hrozilo zatčení, a převedla ho i se dvěma kamarády přes hranice do Rakouska. Tam se zamilovala do amerického vojáka, s nímž přišla do jiného stavu. Navzdory svému těhotenství se ale ještě jednou vydala zpět do Československa, kam byla vyslána vypátrat nezvěstného kurýra.

 


 

 


 

Pravidla soutěže

  • Od 22. do 26. října bude každý den na Facebooku a portálu JSNS.CZ zveřejněn jeden příběh člověka, jehož život poznamenal komunistický převrat v únoru 1948. Příběh však nebude dokončený a bude na soutěžících, aby poznali, jak se jeho či její příběh vyvíjel dále.
  • Na stránkách jsns.cz/SestavPribeh budou zveřejněny vždy tři možnosti pokračování příběhu. Jen jedna je ale ta správná. Každý soutěžící ve formuláři vybere jednu ze tří možností (1, 2, nebo 3) a vyplní svůj e-mail.
  • Každý den ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Výherce budeme kontaktovat na zadaný e-mail, a pošleme mu karetní hru Operace Paměť, která obsahuje 36 příběhů pamětníků.
  • Zadané e-maily využijeme pouze k oslovení výherců, pro žádná jiná sdělení je nebudeme využívat.
Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.