Vítáme vás zpátky ve škole. Co pro vás připravujeme?

31.8.2022 / JSNS

A je to tady, námi všemi dlouho očekávané 1. září, začátek dalšího školního roku. Láká vás během něj učit s pomocí dokumentárních filmů, otevírat (často nelehká) témata s vašimi žáky a studenty a prohlubovat společně s nimi vztahy ve třídě? I v letošním roce budeme pokračovat v tradičních a oblíbených projektech, ale chystáme pro vás i řadu novinek.

Již nyní se můžete přihlašovat do 18. ročníku Měsíce filmu na školách, který proběhne v listopadu. Letošním tématem Normalizovaná každodennost chceme upozornit na to, že nesvoboda v období normalizace se dostávala i do té nejběžnější reality života. Jako každý rok na vás čekají audiovizuální lekce (například nová Příběhy 20. století: Vyvlastnění či deset krátkých dokumentárních snímku z cyklu Vzpomínáme), bonusové materiály, online debaty i nová speciální nabídka v podobě Beden komunismu.  

Přihlásit se 

Nové lekce i výukové plány

Další nové lekce nabízíme i v jiných tematických okruzích. Během léta jsme pro vás připravili:

  • Lekci V mé hlavě, která citlivým způsobem reflektuje výzvy, se kterými se bohužel stále potýkají dnešní mladé dívky a chlapci – řeč je o poruchách příjmu potravy.
  • K bohužel stále aktuální situaci v Rusku a na Ukrajině se vztahuje lekce Zatracená práce, která mapuje vznik a rozvoj dnes zakázané ruské nezávislé televizní stanice Dožď.
  • Stejně aktuální je i příběh Míra Husajna z Afghánistánu. Jeho život sledujeme v dokumentárním snímku a s ním spojené lekci Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, který získal i ocenění studentské poroty na letošním festivalu Jeden svět.
  • Uvědomit si význam a důležitost svobodných voleb a zároveň dozvědět se více informací o aktuální situaci v Bělorusku pomůže další "festivalová lekce": Článek 293.
  • Pokud byste chtěli u svých žáků i dále podporovat jejich přemýšlení o bezpráví, nesvobodě a o dodržování lidských práv na celém světě, můžete vyzkoušet náš výukový plán Krok za krokem lidskými právy. Audiovizuální lekce jsou v něm rozděleny do 3 úrovní podle náročnosti témat a podle stupně školy. 

Volební rok 

Již jsme zmínili význam existence svobodných voleb v demokratické společnosti. Kdy jindy o tomto tématu s žáky a studenty mluvit než v roce, kdy nás čekají komunální volby a také volba prezidenta. Proto i tento rok nabízíme školám možnost uspořádat Studentské volby, ve kterých budou studenti "nanečisto" volit hlavu státu. Proběhnou ve dnech 12. a 13. prosince 2022 (I. kolo). V případě, že v prvním kole reálných voleb nebude budoucí prezident či prezidentka zvolen/a a bude se konat II. kolo, budeme pořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 16. a 17. ledna 2023. Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů

Vzdělávání vyučujících 

Hledáte inspiraci, jak zapojit výuku s dokumentárním filmem do hodiny nebo si nejste jistí, jak pojmout ve výuce témata, týkající se aktuálního dění? Podívejte se na naši nabídku seminářů a webinářů pro vyučující, metodiky prevence či třídní učitele, ve kterých s vámi budeme sdílet jak ozkoušené metody a postupy, ale i nové nápady, jak pracovat se zajímavými a mnohdy nelehkými tématy v hodinách. Termíny i témata seminářů a webinářů, které pro vás pořádáme zdarma, neustále rozšiřujeme. Najdete mezi nimi i celoroční kurzy mediálního vzdělávání

Podívat se na nabídku seminářů 

Chcete-li se rozvoji mediální gramotnosti svých žáků a studentů věnovat více nebo hledáte odvahu a inspiraci, jak zařadit mediální výchovu do svých hodin, podívejte se na tipy do mediálního vzdělávání na školní rok 2022/2023, a to včetně tipů od vyučujících z praxe. V letošním roce budete moci do rozvoje mediální gramotnosti aktivně zapojit i svoje žáky a studenty, a to skrze připravované studentské týmové projekty. Zároveň připomínáme termín 6. prosince, kdy pořádáme mediálněvzdělávací konferenci v Centru současného umění DOX v Praze. O podrobnostech vás budeme brzy informovat.  

Inspirace mladých a pro mladé  

Začátkem září začne také online hlasování veřejnosti o vítěze Ceny Gratias Tibi. O spuštění hlasování vás budeme včas informovat, zatím se můžete podívat na letošní finalisty soutěže

Zajímavé projekty inspirativních mladých lidí můžete potkat také během večera InspiRACE 30. září v Prostoru 39. Přijďte si poslechnout a seznámit se s příběhy osmi hostů, kteří představí, jak své nadšení k občanské angažovanosti a zejména k ochraně lidských práv a životního prostředí přetavili do konkrétních projektů a iniciativ. 

Chcete mít přehled o všech aktuálních informacích z JSNS? Přihlaste se k odběru našich newsletterů nebo sledujte Facebook JSNS.  

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.