Operace Paměť

Josefa Čecha vybrala porota jako jednoho z laureátů studentské Ceny Příběhy bezpráví v roce 2013. Studenti nejvíce obdivovali to, že nemyslel jen na sebe, ale i s vědomím hrozícího nebezpečí pomohl těm, kteří pomoc potřebovali.

Josef vychodil měšťanskou školu ve Zlíně a po válce se stal obchodním příručím. Následně našel zaměstnání v soukromém obchodě, který byl po roce 1948 znárodněn. V roce 1949 se stal jeho vedoucím, nicméně po roce se obchod ocitl v dluzích, což musel Josef řešit vedlejšími výdělky.

Josef si snažil přivydělat i prací v jáchymovských uranových dolech, kde se seznámil s tamějšími vězni. Začal jim nosit jídlo, dopisy a cigarety a jednomu z nich i pomohl k útěku.

 


 

 


 

Pravidla soutěže

  • Od 22. do 26. října bude každý den na Facebooku a portálu JSNS.CZ zveřejněn jeden příběh člověka, jehož život poznamenal komunistický převrat v únoru 1948. Příběh však nebude dokončený a bude na soutěžících, aby poznali, jak se jeho či její příběh vyvíjel dále.
  • Na stránkách jsns.cz/SestavPribeh budou zveřejněny vždy tři možnosti pokračování příběhu. Jen jedna je ale ta správná. Každý soutěžící ve formuláři vybere jednu ze tří možností (1, 2, nebo 3) a vyplní svůj e-mail.
  • Každý den ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Výherce budeme kontaktovat na zadaný e-mail, a pošleme mu karetní hru Operace Paměť, která obsahuje 36 příběhů pamětníků.
  • Zadané e-maily využijeme pouze k oslovení výherců, pro žádná jiná sdělení je nebudeme využívat.
Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.