Operace Paměť

Josefa Čecha vybrala porota jako jednoho z laureátů studentské Ceny Příběhy bezpráví v roce 2013. Studenti nejvíce obdivovali to, že nemyslel jen na sebe, ale i s vědomím hrozícího nebezpečí pomohl těm, kteří pomoc potřebovali.

Josef vychodil měšťanskou školu ve Zlíně a po válce se stal obchodním příručím. Následně našel zaměstnání v soukromém obchodě, který byl po roce 1948 znárodněn. V roce 1949 se stal jeho vedoucím, nicméně po roce se obchod ocitl v dluzích, což musel Josef řešit vedlejšími výdělky.

Josef si snažil přivydělat i prací v jáchymovských uranových dolech, kde se seznámil s tamějšími vězni. Začal jim nosit jídlo, dopisy a cigarety a jednomu z nich i pomohl k útěku.

 


 

 


 

Pravidla soutěže

  • Od 22. do 26. října bude každý den na Facebooku a portálu JSNS.CZ zveřejněn jeden příběh člověka, jehož život poznamenal komunistický převrat v únoru 1948. Příběh však nebude dokončený a bude na soutěžících, aby poznali, jak se jeho či její příběh vyvíjel dále.
  • Na stránkách jsns.cz/SestavPribeh budou zveřejněny vždy tři možnosti pokračování příběhu. Jen jedna je ale ta správná. Každý soutěžící ve formuláři vybere jednu ze tří možností (1, 2, nebo 3) a vyplní svůj e-mail.
  • Každý den ze správných odpovědí vylosujeme jednoho výherce. Výherce budeme kontaktovat na zadaný e-mail, a pošleme mu karetní hru Operace Paměť, která obsahuje 36 příběhů pamětníků.
  • Zadané e-maily využijeme pouze k oslovení výherců, pro žádná jiná sdělení je nebudeme využívat.
Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.