Propagace nebezpečného chování

Influenceři na sociálních sítích mohou být často pro své sledující vzorem a ti se pak snaží jejich chování a životní styl napodobovat. Někteří influenceři si však svůj vliv neuvědomují, případně ho zneužívají k manipulaci. Je tak potřeba k obsahu na sociálních sítích přistupovat kriticky a být schopen posoudit vhodnost daného chování.

Analyzované sdělení

 

Instagramový profil Markéty Kováčové

 

Analýza podle 5 klíčových otázek 

 

KDO?

Autorkou příspěvku je Markéta Kováčová, na profilu se uvádí jako fitness trenérka. V době pořízení screenshotu má zhruba 30 tisíc sledujících. Z dalších příspěvků na jejím profilu vidíme, že sdílí obsah zaměřený na sport, zdravý životní styl, cestování a její vlastní život.

 

CO?

Vidíme fotku v autě za jízdy vyfocenou řidičem. Dle tachometru jede auto rychlostí 96 km/h. Z popisku můžeme odvodit, že auto řídí sama Kováčová. V popisku zmiňuje, že řízení bylo vzhledem ke sněhu a náledí náročné. Sdělení neobsahuje žádné informace k ověření.

 

KOMU?

Sdělení je určeno sledujícím Kováčové, kterým se zobrazí ve výběru příběhů. Dle příspěvků, které Kováčová sdílí, její profil cílí zejména na ženy se zájmem o zdravý životní styl a sport. Ve sledujících může příspěvek vytvořit dojem, že je v pořádku při řízení auta pořizovat fotografie a může je to inspirovat k vytváření podobných fotek. Zejména s ohledem na špatné počasí se jedná o velmi rizikové chování a jasné porušení dopravních předpisů.

 

JAK?

Text příspěvku zaujme osobním sdělením a množstvím emojis. Příjemce může získat pocit osobní vazby na influencera a více se s jejím chováním ztotožnit.

Vizuálně nejvýraznější prvek fotomomentky tvoří kontrastní kombinace tmavého interiéru auta, svítících displejů a zasněžené krajiny za oknem. Fotka je dále doplněna o úryvek z vánoční písničky, který se začne uživateli přehrávat při spuštění příběhu. To zvyšuje šanci, že se u příběhu uživatel zastaví.

 

PROČ?

Prvotním záměrem Kováčové bylo nejspíše ukázat svým sledujícím, jak nepříjemná byla její cesta do práce. Ve výsledku ale zveřejnila důkaz o spáchání dopravního přestupku. To může nevhodně inspirovat její sledující k podobnému chování, nebo naopak snížit její důvěryhodnost v očích sledujících. Prospěch z příspěvku můžeme jen odhadovat, Kováčová může získat více sledujících, které její chování podporují, nebo ji naopak mohou někteří uživatelé přestat sledovat kvůli propagaci nebezpečného chování.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.