Věříme veřejnoprávním médiím 

Zpráva Digital News Report vydávaná Oxfordskou univerzitou a Reuters Institute porovnává, jak lidé v 37 zemích přistupují k médiím. Jednou ze zkoumaných zemí je pravidelně Česká republika. Zpráva odhaluje, jaká média lidé nejčastěji používají a jakým nejvíce důvěřují. 

Z výzkumu vyplývá, že co se týče tradičních médií, tak nejčastěji sledujeme zprávy na České televizi, televizi Nova a Prima.  Zprávy na internetu nejčastěji sledujeme na webu Seznam.cz,  iDnes.cz a Aktuálně.cz.

Nejdůvěryhodnějšími médii jsou: Česká televize, Český rozhlas a Hospodářské noviny. Jako méně důvěryhodné jsou hodnoceny zprávy na TV Nova, webu super.cz nebo v deníku Blesk.

Pro více informací si prohlédněte  celou zprávu zde.

Jak se celkově vyvíjí důvěra v média? A do jaké míry mohou veřejnoprávní média odolávat politickým tlakům? Přečtěte si rozhovor se sociologem médií Jaromírem Volkem. 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.