Facebook experimentuje se zobrazováním příspěvků

Milionům uživatelů Facebooku se nezobrazují na hlavní stránce příspěvky stránek a skupin. Na změnu, kterou sociální síť testuje v šesti státech, konkrétně na Slovensku, v Bolívii, Guatemale, Kambodži, Srbsku a Srí Lance, si stěžují firmy, média i uživatelé. 

                

Příspěvky facebookových stránek a skupin se v testované verzi zobrazují v oddělené záložce Průzkumník příspěvků (anglicky Explore Feed). V nich mají uživatelé informace ze stránek, které sledují, ale i z těch, které pro ně vyhodnotí jako zajímavé Facebook. Firma tvrdí, že změna reaguje na přání uživatelů a podporuje také zmenšení informačních bublin. Sociální síť totiž do nové záložky dává i příspěvky, ke kterým by se uživatel sám velmi pravděpodobně nedostal.

Od uživatelů s Průzkumníkem příspěvků se ale zatím ozývají spíše nespokojené reakce. Nabízený obsah se jim nelíbí, nepřipadá jim relevantní a informačně přínosný. Facebook v nové záložce zvýhodňuje populární obrázky a videa, které mnozí hodnotí jako „hlouposti“. Zajímavostí je, že i když v Česku testování neprobíhá, je možné podívat se, co by Průzkumník příspěvků zobrazoval Vám. Stačí zadat https://www.facebook.com/explore

Výrazná kritika směřuje na Facebook i od zástupců firem, které používaly firemní facebookové stránky. Změna je vnímána jako snaha přimět je, aby sociální síti za zobrazování svých příspěvků platily. Citelně se nové zobrazování příspěvků dotýká například zpravodajských webů, slovenský Denník N uvedl, že se článkům náhle propadla čtenost o desítky procent.

Nejedná se o první změnu v algoritmech Facebooku, které ovlivňují, jaké příspěvky vidíme. Tato testovaná změna je ale velmi výrazná, Lucie Huškové z webu newsfeed.cz ji nazvala dosavadní „největší změnou v organickém obsahu“. Testování v daných šesti zemích bude probíhat nejspíše několik dalších měsíců a zatím není jisté, jestli se změna uchytí globálně.