Předvolební dezinformace vrcholí

Po prvním kole prezidentských voleb značně stoupl objem dezinformací, které se šíří především na internetu. Nepravdivé zprávy se týkají obou kandidátů.  Množství dezinformací je tak velké, že někteří mediální analytici a novináři mluví o koordinovaných dezinformačních kampaních.

O Jiřím Drahošovi se šíří dezinformace, že byl členem StB nebo že podporuje kvóty pro uprchlíky. Tato tvrzení lze snadno vyvrátit (ověřením relevantních dokumentů, vyhledáním Drahošových výroků apod.). Za tímto účelem  založil Petr Nutil z projektu Manipulátoři.cz webovou stránku www.popravde.cz

Dezinformace se objevují i o Miloši Zemanovi. Ministerstvo vnitra označilo jako dezinformaci leták, který tvrdil, že Zeman postupuje do druhého kola automaticky. Podle České tiskové kanceláře jsou dezinformacemi i některé zprávy o Zemanově zdravotním stavu.

PŮVOD DEZINFORMACÍ

Odkud se dezinformace šíří? Především z dezinformačních webů, velkou aktivitu vykazuje zpravodajský web Aeronet.cz. Před prvním kolem šířil zprávu, že protikandidáty Zemana financuje George Soros nebo, že Miloše Zemana poškozují aktivity Ministerstva vnitra a Centra proti hybridním a teroristickým hrozbám. 

Kdo web Aeronet.cz provozuje? Údaje o provozovateli ani redakci nelze dohledat. Rozsáhlou investigativní snahu podnikl novinář Ondřej Kundra, ani jemu se však nepodařilo dobrat se k tomu, kdo za projektem stojí.

Dezinformace sledují různá média (Česká televize, Aktuálně.cz, Info.cz, HlídacíPes.org apod.). Organizace Prague Security Studies pokračuje v projektu České volby v éře dezinformací. Přehled jí zanalyzovaných dezinformací najdete zde