Předvolební dezinformace vrcholí

Po prvním kole prezidentských voleb v roce 2018 značně stoupl objem dezinformací, který se šířil především na internetu. Nepravdivé zprávy se týkaly obou kandidátů.  Množství dezinformací bylo tak velké, že někteří mediální analytici a novináři mluvili o koordinovaných dezinformačních kampaních.

O Jiřím Drahošovi se šířila dezinformace, že byl členem StB nebo že podporoval kvóty pro uprchlíky. Tato tvrzení bylo možné snadno vyvrátit (ověřením relevantních dokumentů, vyhledáním Drahošových výroků apod.). Za tímto účelem založil Petr Nutil z projektu Manipulátoři.cz webovou stránku www.popravde.cz

Dezinformace se objevovaly i o Miloši Zemanovi. Ministerstvo vnitra označilo jako dezinformaci leták, který tvrdil, že Zeman postupuje do druhého kola automaticky. Podle České tiskové kanceláře byly dezinformacemi i některé zprávy o Zemanově zdravotním stavu.

PŮVOD DEZINFORMACÍ

Odkud se dezinformace šířily? Především z dezinformačních webů, velkou aktivitu vykazoval zpravodajský web Aeronet.cz. Před prvním kolem šířil zprávu, že protikandidáty Zemana financoval George Soros nebo že Miloše Zemana poškozovaly aktivity Ministerstva vnitra a Centra proti hybridním a teroristickým hrozbám. 

Kdo web Aeronet.cz provozuje? Údaje o provozovateli ani redakci nelze dohledat. Rozsáhlou investigativní snahu podnikl novinář Ondřej Kundra, ani jemu se však nepodařilo dobrat se k tomu, kdo za projektem stojí.

Dezinformace sledují různá média (Česká televize, Aktuálně.cz, Info.cz, HlídacíPes.org apod.). Organizace Prague Security Studies pokračuje v projektu České volby v éře dezinformací. Přehled jí zanalyzovaných dezinformací najdete zde

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.