Rusko blízko posílení cenzury 

Ruská dolní komora Parlamentu schválila novelu zákona, která chce zpřísnit postihy „falešných společenských významných informací, které jsou šířeny jako skutečnost“ a které mohou představovat „riziko pro bezpečnost státu“ či „vést k rozsáhlým nepokojům“. Pokud zákon vstoupí v platnost, dojde k posílení cenzury

V závislosti na závažnosti případu budou hrozit médiím pokuty od 10 do 515 tisíc korunNe/závadnost obsahu bude posuzovat ruský úřad Roskomnadzor pod ministerstvem komunikací, který může nařídit blokaci daných internetových stránek. 

Zákon směřuje především proti internetovým platformám. Rusko posiluje úřední kontrolu internetu už řadu let, zásahy státu jsou častější zejména po roce 2014, kdy se prudce zhoršily vztahy Ruska a evropských států kvůli anexi ukrajinského Krymu. Tento měsíc několik tisíc lidí v Rusku demonstrovalo za svobodu internetu. Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) na Twitteru zákon označila za „ještě větší cenzuru“.  

Zákon musí schválit ještě horní komora Parlamentu a prezident. 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.