Výzkum: Dezinformační weby a zpravodajství v ČR 

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) publikoval na Novinářském fóru nová data k tomu, jak Češi vnímají dezinformace. Výzkum zpracovala agentura Nielsen Admosphere a zúčastnilo se ho 1015 respondentů starších 15 let. 

Celkem 55 % uvedlo, že se někdy setkalo s dezinformačními weby či s falešnými zprávami, 32 % zvolilo odpověď  „nevím“. Zároveň nejvíce respondentů na otázku: "Které weby považujete za dezinformační?" uvedlo Blesk

Výzkum se zaměřil také na to, nakolik se daří alternativním serverům dostat do povědomí lidí některé příběhy. „Pro náš výzkum jsme vybrali dva. Jeden je příkladem konspirace o tajném spiknutí evropských elit, které organizují nelegální migraci do Evropy, a druhý tvrdí, že demonstrace proti vládám platí zahraniční agenti. Ani jeden z těchto příběhů není součástí mainstreamového zpravodajství, byť s nimi část politiků ve svých prohlášeních koketuje,“ vysvětluje Josef Šlerka, ředitel NFNZ

Na otázku „Domníváte se, že demonstrace proti vládám v České republice, na Slovensku a v Maďarsku financuje George Soros?“ odpovědělo „určitě ano“ nebo „spíše ano“ 9 % dotázaných. Ovšem ve věkové skupině lidí nad 55 let to bylo již 19 %.

Na otázku „Domníváte se, že nelegální migrace obyvatel muslimských zemí do Evropy je ve skutečnosti záměrně řízená Evropskou unií?“ odpovědělo „určitě ano“ nebo „spíše ano“ 28 % celkové populace. Ve věkové skupině 45–54 let to bylo dokonce 36 %.

Výsledky výzkumu tedy naznačují, že starší respondenti těmto konspiracím věří častěji. 

 

Zdroj: www.nfnz.cz

 

Přečtěte si tiskovou zprávu nebo si prohlédněte prezentaci s grafy

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.